Piyasa dinamikleri, dün itibarıyla ABD'den gelen enflasyon verilerinin etkileri altında yeni bir güne 'merhaba' dedi.

Döviz kurları, değerli metaller ve dijital para birimleri üzerindeki bu etkiler, farklı varlık sınıflarında önemli hareketliliklere yol açtı.

DOLAR/TL YENİ ZİRVEDE

Türk Lirası, Dolar karşısında yeni bir rekor seviyeye ulaşarak güne 30,73 TL seviyesinden başladı. Eylül 2023'ten itibaren izlenen yükseliş eğiliminin son halkası olan bu değer, TL'nin Ocak ayında Dolar karşısında yaklaşık %2,7 oranında değer kaybettiğini gösteriyor. Yılın başından bu yana ise TL'nin kaybı %3,9 olarak kayıtlara geçti.

CARİ AÇIK BEKLENTİLERİ AŞTI

2022 yılında 49,1 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açık, 2023 yılında bir miktar düşüş göstererek 45,2 milyar dolara indi. Ancak bu rakam, Orta Vadeli Program'da öngörülen 42,5 milyar dolarlık tahmini aştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre, Aralık 2023'te 2 milyar 91 milyon dolarlık bir cari işlemler açığı kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN KREDİ RİSK PRİMİNDE DÜŞÜŞ

Şubat ayı itibarıyla gözlemlenen düşüş eğilimine devam eden Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 300 baz puana geriledi. Analistler, bu gerilemenin Türkiye'nin iç ve dış piyasalardaki dinamiklerden kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca, Türkiye'nin CDS'leri ile gelişmekte olan diğer ülkelerin CDS ortalamaları arasındaki fark 132 baz puanla son zamanların en düşük seviyesine indi.

Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak? Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak?

ABD ENFLASYONU BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ocak ayında %0,3 ile analistlerin beklentilerinin üzerinde bir artış gösterdi. Yıllık bazda TÜFE, %3,4'ten %3,1'e düşerken, çekirdek TÜFE ay bazında %0,4 artarak beklentilerin üzerine çıktı. Yıllık çekirdek TÜFE ise %3,9 seviyesinde sabit kaldı.

DÖVİZ VE DEĞERLİ METALLERDE SON DURUM

14 Şubat Çarşamba gününe dair döviz kurları ve değerli metallerdeki güncel rakamlar şu şekilde:

KRİPTO PARA VE BRENT PETROLDE GÜNCEL FİYATLAR

Kripto para piyasaları, yeni yılın başlangıcından bu yana dalgalı bir seyir izliyor. Bitcoin 49.532 Dolar, Ethereum ise 2.636 Dolar'dan işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı ise güne 82,04 Dolar'dan başlayarak 82,49 Dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu dalgalanmalar, piyasalarda genel bir belirsizliğin sürdüğünü gösteriyor.