İsfahan ve Tebriz'de patlamalar! İran'ın orta kesiminde yer alan İsfahan şehrinde ve Tebriz'de dün gece patlama sesleri duyuldu. Patlamaların nedeni tam olarak bilinmezken, İran resmi ve yarı resmi haber ajansları farklı açıklamalarda bulundu.

HAVA SAVUNMASI MI?

Bazı haberlere göre patlamaların nedeni İran hava savunma sistemlerinin şüpheli hava araçlarını imha etmesi. Yarı resmi Fars Haber Ajansı ve Mehr Haber Ajansı, İsfahan'da 3 mini İHA'nın hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü iddia etti. Tebriz'de de hava savunma sistemlerinin devreye girdiği ve şüpheli bir hedefi vurduğu aktarıldı.

SOSYAL MEDYADA NÜKLEER TESİS SALDIRISI İDDİASI

Sosyal medyada ise İsfahan'daki nükleer tesisin saldırıya uğradığı ve hasar oluştuğu yönünde paylaşımlar yapıldı. Fakat bu iddialar resmi makamlar tarafından yalanlandı. Devlet televizyonu ve yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, nükleer tesiste herhangi bir saldırı veya hasar olmadığını bildirdi.

UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

Patlamaların ardından Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerindeki tüm uçuşlar askıya alındı. Yaklaşık 2 saat sonra uçuşların yeniden başladığı ve Tahran-Tiflis uçuşu için biniş kartlarının verilmeye başlandığı kaydedildi.

İSRAİL SALDIRISI MI?

Amerikan medyası, ABD'li yetkililere dayandırarak İsrail'in İran'a misilleme saldırısı düzenlediğini bildirdi. İsrail ordusu ise bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı

UAEA: NÜKLEER TESİSLERDE HASAR YOK

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'daki nükleer tesislerde herhangi bir hasarın meydana gelmediğini duyurdu. Ajans Başkanı Rafael Mariano Grossi, nükleer tesislerin hedef alınmamasına yönelik uyarıda bulundu ve taraflara itidal çağrısında bulundu.

SON DAKİKA GELİŞMELER:

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği, çalışanları ve aileleri için güvenlik uyarısında bulundu. İsfahan ve Tebriz'de patlamaların nedeninin tam olarak netleşmesi için araştırmalar devam ediyor.