Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yayınlanan rapora göre, Hindistan nüfusu 1,441 milyara ulaşarak dünyanın en kalabalık ülkesi oldu. Bu sayede Hindistan, 1,425 milyar nüfusuyla uzun süredir bu unvanı elinde tutan Çin'i geride bıraktı.

Raporda dünya genelinde cinsel ve üreme sağlığı alanındaki eşitsizlikler de ele alındı. Afrika'da gebelik ve doğum komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybeden kadınların oranının Avrupa veya Kuzey Amerika'dakilere göre 130 kat daha fazla olduğu belirtildi. İnsani kriz veya çatışma yaşanan ülkelerde ise bu oranın 500'e kadar yükseldiği ifade edildi.

Dünya nüfusunun 8,119 milyara ulaştığı raporda, Hindistan'ın bu artışta önemli bir rol oynadığı vurgulandı. Ülkenin sosyo-ekonomik durumunun iyileşmesi ve anne ölümlerinin azalması, nüfus artışının temel nedenleri olarak gösterildi.

Beyaz Saray'dan İsrail ve Türkiye sözleri Beyaz Saray'dan İsrail ve Türkiye sözleri

BM verilerine göre Çin'in nüfusu 2022'de 1,426 milyara ulaştıktan sonra gerilemeye başladı. Uzmanlar, bu yüzyılın sonunda Çin nüfusunun 1 milyarın altına düşeceğini tahmin ediyor.