6 Şubat depremlerinin sembol isimlerinden Ebrar Siteleri'nin D bloğuyla ilgili davada, 1'i tutuklu ve 1'i firari toplam 7 sanık, "Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

Kahramanmaraş 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen ilk duruşmada, mahkeme salonunda tutuksuz sanıklar Murat İldeniz (51) ve İsmet Koyuncular (82) ile, ölenlerin yakınları ve tarafların avukatları hazır bulundu.

TUTUKLU SANIKLAR SEGBİS SİSTEMİYLE BAĞLANDI

Tutuklu Tevfik Tepebaşı (81) ile tutuksuz Atilla Öz (62) ve Tepebaşı'nın damadı Ahmet Doğan (51), başka dosyalardan tutuklu oldukları cezaevlerinden SEGBİS sistemiyle duruşma salonuna bağlandı. Diğer tutuksuz sanıklar Mehmet Akif Özgüler (73) ile hakkında yakalama kararı bulunan Tevfik Tepebaşı’nın diğer damadı Mustafa Timurbanga (55) ise duruşmaya katılmadı.

"İNŞAAT, RUHSATA UYGUN ŞEKİLDE YAPILMIŞTIR"

99 kişinin hayatını kaybettiği binanın yıkılmasıyla ilgili görülen davada, sanıkların savunmalarıyla başlayan duruşmada Ebrar Siteleri'nin kurucusu Tevfik Tepebaşı, suçlamaları reddetti. Tepebaşı, binanın Başak Konut Yapı Kooperatifi tarafından yapıldığını ve inşaatın ruhsata uygun şekilde gerçekleştirildiğini iddia ederek şu ifadeleri kullandı:

"İnşaatla ilgisi olmayanlar neden sorumlu onu anlamıyorum. Buralar kooperatif yasasına göre inşa edilmiştir. Tapular dahil kooperatif tarafından verilmiştir. 'Buralar Tevfik Tepebaşı tarafından yapılmıştır, onundur' denilmesi tamamen yanlıştır. Ben öğretmenim, inşaattan anlamam. İnşaat, ruhsata uygun şekilde yapılmış, kaçak kat yoktur."

"BEN BİLMEDİĞİM BİR ŞEYDEN SANIK DURUMUNDAYIM"

Tevfik Tepebaşı'nın damadı Ahmet Doğan da suçsuz olduğunu belirterek, "Söz konusu kooperatife üye değilim. Ben bilmediğim ve şehirde olmadığım bir şeyden sanık durumundayım. Söz konusu dairede kiracı olarak oturdum. Eşim hemşiredir. Ben söz konusu apartmana taşındığımda Tevfik Bey 7'nci katta oturuyordu. Daha sonra geniş diye çevredeki 4 katlı binaya taşındım. Müteahhit değilim, inşaattan anlamam."

"BİNANIN YIKILMASINDA KUSURUM YOK"

Atilla Öz ise binanın yıkılmasıyla ilgili hiçbir kusurunun olmadığını belirterek, "Binanın yapımında uzaktan yakından herhangi bir ilişkim yoktur. Tevfik Tepebaşı ile de resmi ya da gayri resmi bir ortaklığım yoktur." dedi.

Türkiye'yi şoke eden çarpık ilişki yumağı! 29 yaşındaki kadın 19 yaşındaki üvey oğluyla kaçtı Türkiye'yi şoke eden çarpık ilişki yumağı! 29 yaşındaki kadın 19 yaşındaki üvey oğluyla kaçtı

YAKINLAR, "BİZ SADECE TEVFİK TEPEBAŞI'NI BİLİYORUZ" DEDİ

Duruşma sonunda binada ölen 99 kişinin yakınları, şikayetçi olduklarını belirterek Tevfik Tepebaşı dışında hiç kimsenin tanımadıklarını ifade ettiler. Mahkeme heyeti, davayı 2 Mayıs'a erteledi.