Bakan Şimşek, emeklilere yapılacak 5 bin TL'lik tek seferlik ödemenin ayrıntılarını paylaştı. Ayrıca, ekonomiye ilişkin önemli gelişmeleri H2 başlıkları altında değerlendirdi.

EMEKLİLERE 5 BİN TL'LİK ÖDEME

Bakan Şimşek, emeklilere yönelik müjdeli bir açıklama yaptı. Emeklilere, ekonomik zorlukları hafifletmek amacıyla 5 bin TL'lik tek seferlik bir ödeme yapılacağını belirtti. Bu ödemenin, emekli maaşlarına ek olarak verileceğini ifade eden Şimşek, bu adımın emeklilerin refahını artırmak ve enflasyona karşı korumak amacıyla atıldığını vurguladı.

Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_1

YIL SONU ZAM SİNYALİ VE ENFLASYON DÜŞÜŞÜ

Bakan Şimşek, ekonomiye dair önemli sinyaller verdi. Yıl sonunda yapılacak zam konusunda işaretler veren Şimşek, ayrıca enflasyonun düşüşüne dikkat çekti. Para politikasındaki tedbirlerin etkilerinin zaman alacağını belirten Şimşek, bu dönemde Kur Korumalı Mevduat'tan çıkışların başladığını ve altın piyasasının da gündemlerinde olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE'YE YOĞUN İLGİ

Bakan Şimşek, Türkiye'ye olan ilginin büyük olduğunu açıkladı. Yatırım fonları, yatırım bankaları ve altyapı fonları ile yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Şimşek, 85'ten fazla kurum temsilcisini ağırladıklarını ve 100'den fazla yatırımcıyla temas kurduklarını dile getirdi.

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_2

TÜRKİYE'NİN ALGISINDA İYİLEŞME

Bakan Şimşek, Türkiye'nin kişibaşı milli gelirinin 10 bin doların üzerinde olduğunu vurgulayarak, Türkiye'ye karşı algıda ciddi bir iyileşme olduğunu söyledi. Şimşek, sürdürülebilir yüksek büyüme hedeflerine ulaşmak için düşük tek haneli enflasyon ve uygun maliye politikaları oluşturacaklarını belirtti.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE TEDBİRLER

Bakan Şimşek, ekonomideki ilk üç aylık dönemi uygulama odaklı çalıştıklarını ifade etti. Para politikasında enflasyonla mücadele için çeşitli tedbirler aldıklarını açıklayan Şimşek, bunların arasında parasal ve miktarsal sıkılaşma önlemleri ve seçici kredi sıkılaşması olduğunu belirtti. Ayrıca, gelir politikalarını geliştirdiklerini ve bütçe açığını azaltmak için adımlar attıklarını vurguladı.

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_7

DIŞ TALEP ZORLUKLARI

Bakan Şimşek, dünya ekonomisindeki zorluklara da değindi. Avrupa'da büyümenin yüzde 1'in altında olduğunu ve dış talebin zayıf olduğunu ifade eden Şimşek, küresel taleplerin de sıkıştığını belirtti. Bu durumun ciddi bir ekonomik sıkılaşmaya işaret ettiğini dile getiren Şimşek, Türkiye'nin bu zorluklarla başa çıkmak için güçlü tedbirler aldığını söyledi.

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_5

PETROL VE DOĞAL GAZ ÜRETİMİ

Bakan Şimşek, Türkiye'nin enerji alanındaki gelişmelere de değindi. Gabar'daki petrol üretiminin devreye girmeye başladığını ve doğal gaz üretiminin de artacağını belirten Şimşek, bu gelişmelerin enerji ithalatını azaltacağını ve cari açığı düşüreceğini ifade etti.

SİYASİ BELİRSİZLİK YOK

Bakan Şimşek, Türkiye'deki siyasi belirsizliğin olmadığını ve yerel seçimlerin belediyelerle ilgili olduğunu belirtti. Programlarının bir bütünlük içinde devam edeceğini ifade eden Şimşek, ekonominin temelini sağlamlaştırmaya çalıştıklarını ve dış şoklara karşı güçlenmeye çalıştıklarını söyledi.

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_6

MERKEZ BANKASI'NA GÜVEN

Bakan Şimşek, Merkez Bankası'nın ekibine tam güvendiğini ifade etti. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 65 olarak belirlediğini hatırlatan Şimşek, bu tahminlerin güvenilir olduğunu vurguladı.

REFORM SÜRECİ

Bakan Şimşek, reform sürecinin zaman alacağını belirtti. Ancak bu sürecin ekonomiyi daha sağlam bir temele oturtacağını ifade etti. Programlarının sürdürülebilir büyümeyi hedeflediğini dile getiren Şimşek, önümüzdeki dönemde de bu hedeflere ulaşmak için kararlılıklarını sürdüreceklerini belirtti.

mehmet-simsekten-milyonlarca-emekliyi-heyecanlandiran-sozler_8

İHRACAT VE ALTIN TALEBİ

Bakan Şimşek, ihracatın Türkiye'nin en büyük önceliği olduğunu ve ihracat kredilerini artırmaya devam edeceklerini açıkladı. Ayrıca, para politikasındaki rasyonelleşme ile altına olan talebin düşeceğini öngördüklerini ifade etti.

YURT DIŞI KAYNAKLAR

Bakan Şimşek, BAE ile açıklanan çerçeve programının Türkiye'nin önceliklerini yansıttığını belirtti. Yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yapacaklarını ifade eden Şimşek, enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın önemli bir hedefleri olduğunu söyledi. Ayrıca, diğer ülkelerle yapacakları ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Editör: İsa Aslantaş