Aralık ayı işsizlik oranı yüzde 13,6

Aralık ayı işsizlik oranı yüzde 13,6

Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

Buna göre, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 3 puan artarak yüzde 13,6 olurken, tarım dışı işsizlik oranı yüzde ise 17,3 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye çapındaki işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 838 bin kişi artarak 3 milyon 274 bin kişiye yükseldi.
Geçen yılın Aralık ayında yüzde 10.6 olan işsizlik oranı, bu yıl 3 puanlık artış göstererek yüzde 13,6 oldu.
İşsizliğin Kentsel ve kırsal yerlere göre dağılımına bakıldığında ise, Kentlerde işsizlik oranı 3.2 puanlık artışla yüzde 15,4 olurken, kırsal bölgelerde ise 2.6 puanlık bir artışla 10,7 oldu.
Tarım dışı işsizlikte de artış var.
Geçen yılın aynı döneminde yüzde 13 olan tarım dışı işsizlik oranı bu yıl yüzde 17,3 seviyesinde gerçekleşti.

"İşsizlik rakamları sürpriz olmadı"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlik oranındaki artış ile ilgili olarak, ''Aralık rakamları bizim için çok çok sürpriz olmadı'' dedi...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlik oranındaki artış ile ilgili olarak, ''Aralık rakamları bizim için çok çok sürpriz olmadı. Talep daralması olarak bize yansıyan bu küresel krizin, işsizliği artıracağını ve istihdam sorununu doğuracağını, sürpriz olmayan bir gelişme olarak değerlendiriyoruz'' dedi.

Türkiye İş Kurumu Bursa İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen mesleki eğitim programlarına katılanlara sertifikalarını vermek üzere düzenlenen törene katılan Çelik, törenin ardından gazetecilerin işsizlik oranındaki artış ile ilgili sorularını yanıtladı.

Küresel ekonomik krizin, Türkiye'de özellikle talep daralması ve sanayide kapasite kullanımını düşürmesi şeklinde yansımalarının olacağını gerek TBMM kürsüsünde, gerekse tüm açıklamalarında ifade ettiklerini belirten Çelik, bu yansımaların istihdama da etkilerinin olacağının bilindiğini söyledi.

Çelik, işsizlik rakamının Aralık 2007'de 10,6, Aralık 2008'de ise 13,6 olduğunu, bu rakamlara bakıldığında yüzde 3'lük artışın yaşandığının görüldüğünü kaydetti. İş gücüne katılım oranında ise yüzde 1,5'lik bir artış olduğunu, bunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Çelik, geçen yıla göre 400 bin kişinin daha iş gücüne katıldığını ve bunun sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Aralık rakamları bizim için çok çok sürpriz olmadı. Talep daralması olarak bize yansıyan bu küresel krizin işsizliği artıracağını ve istihdam sorununu doğuracağını, sürpriz olmayan bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bakın aralık ayında 293 bin kişi de istihdam edilmiş. Bu da önemli bir rakam. Küçümsenecek bir rakam değil.''

Ülke genelinde mevsimsel bir sorunun da yaşandığını, yaza doğru özellikle hizmet ve tarım sektöründeki gelişmelerin bu oranın artışını değil düşüşünü sağlayacağını anlatan Çelik, ekonomik krizin yansımalarının dünyanın her tarafından aynı olduğunu, dünyadaki finans ve talep daralmasının bir sonucu olarak herkesi etkilediğini söyledi.

www.kanal46.com:EKONOMİ

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2009, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER