Borç 6 milyar dolara ulaştı

Borç 6 milyar dolara ulaştı

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından Doğan Grubu’na 2009 yılında kesilen vergi cezalarının toplamı 5.9 milyar liraya ulaşırken, söz konusu cezalarda uzlaşma sağlanamadığı için, her gün milyonlarca liralık ‘faiz zammı’ ekleniyor. 2009 yılında gruba tebliğ edilen 8 ayrı cezanın 2 milyar 72 milyon lirasını vergilerin aslı oluşturuyor. Söz konusu vergi asıllarına, ayda 40.2 milyon lira günde ise 1.34 milyon lira faiz zammı geliyor.

TOPLAM CEZA 6 MİLYARI BULDU

Doğan Grubu’na kesilen vergi cezalarının ayrıntıları şöyle: Maliye Bakanlığı ile Doğan Grubu arasında 4.8 milyar liralık vergi cezası için yapılan uzlaşmada sonuç alınamaması, cezaya ‘faiz’ zammı eklenmesine yol açtı. Söz konusu cezanın dışında, 2009 yılında gruba tebliğ edilen tüm cezalara, aynı şekilde faiz uygulanacak. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri tarafından Doğan Grubu’na 2009 yılı başından bu yana kesilen ve tebliğ edilen ceza sayısı 8’e ulaştı. Cezaların toplam tutarı da 5 milyar 923 milyon lirayı buluyor.

GECİKME FAİZİ YÜZDE 1.95

Söz konusu cezaların 2 milyar 72 milyon liralık kısmını ise vergi asılları oluşturuyor. Vergi kanunlarına göre, vergi borcu tahsil edilinceye kadar geçen süre için, mükelleften gecikme faizi alınıyor. Kasım ayında alınan bir kararla gecikme zammının faiz oranı yüzde 1.95’e düşürüldü. Kasım ayından itibaren, Maliye tarafından Doğan Grubu’na kesilen cezalara aylık yüzde 1.95 faiz uygulanacak. Önceki aylar için ise, yüzde 2.5 faiz uygulanacak.

CEZALARA GÜNDE 1.3 MİLYON ZAM

Kasım ayından itibaren uygulamaya konulan yüzde 1.95’lik faiz oranı dikkate alındığında bile, Doğan Grubu’nun cezaları ayda rekor düzeyde artıyor. Buna göre, 2 milyar 72 milyon liralık vergi asılları baz alındığında, grubun cezasına ayda 40.2 milyon lira, günde ise 1.35 lira faiz işliyor. Mahkeme süreci ne kadar uzun olursa, grubun ödeyeceği faiz de o kadar yüksek olacak. Bugünkü faizler dikkate alındığında bile, bir yıl sonra grubun ödeyeceği vergilerin tutarı 482 milyon lira daha artacak.

Doğan Grubu’na kesilen toplam 8 adet vergi cezasının kaderini mahkemeler belirleyecek. Eğer mahkeme, idare lehine karar verirse, grup vergi aslı, vergi cezası ile faiz de ödeyecek. Ayrıca cezalarda faizlerde hiçbir indirim yapılmayacak. Örneğin en yüksek tutardaki ceza olan 3.7 milyar liralık vergi cezasının, ekim ayı itibariyle faizi yaklaşık 1 milyar lira tutuyor. Ekim ayı itibariyle 4.8 milyar lira olan söz konusu cezaya, kasım ayından itibaren de gecikme zammı uygulanacak. Aynı sistem diğer vergi cezaları için de geçerli olacak. Böylece vergi konusunda açılan dava ne kadar uzun olursa, Gelir İdaresi’nin Doğan Grubu’ndan alacağı da o kadar artacak.

Kesilen vergi cezası sayısı 8’e ulaştı

Doğan Grubu’na 2009 yılı başından bu yana kesilen vergi cezalarının sayısı 8’e ulaştı. Bu cezalardan ikisini, ‘vergi kaçakçılığı’ suçu oluşturuyor. Dolayısıyla, söz konusu iki vergi cezası ile ilgili uzlaşma imkanı bulunmuyor. Vergi kaçakçılığına ilişkin cezaların ilkini şubat ayında gruba tebliğ edilen 914 milyon liralık vergi cezası oluşturuyor. İkincisi ise kağıt kaçakçılığı kapsamında yapılan inceleme sonucunda kesildi. Bu inceleme sonucunda, Işıl-Doğan Dış Ticaret Şirketi yöneticileri hakkında vergi kaçakçılığından suç duyurusunda bulunulurken, 56.7 milyon liralık da vergi cezası kesildi.

VERGİ ASLI 2 MİLYAR LİRA

Doğan Grubu’na kesilen 5.9 milyar liralık vergi cezasının 2 milyar 72 milyon lirasını vergi aslı oluşturuyor. Gecikme faizi bu tutar üzerinden işletiliyor.


Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2009, 07:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63