banner77

Brent petrol varil fiyatı ne kadar oldu?

Kuzey Denizi'nden çıkarılan tatlı petrol türü olan brent petrolün varil fiyatı ne kadar oldu? Dünya petrol piyasasına yön veren petrol türü olan brent petrol varil fiyatları merak ediliyor.

Brent petrol varil fiyatı ne kadar oldu?

Dünya petrol piyasasına yön veren petrol olan ve Kuzey Denizinden çıkartılan bir tür olan brent petrol, insanların en çok takip ettiği konular arasında yar alıyor ve brent petrol varil fiyatı ne kadar oldu soruları her geçen gün daha fazla sorulan konular arasında yer alıyor. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,84 dolardan alıcı bulurken, brent petrol varil fiyatı ne kadar oldu konusu merak ediliyor.

Brent petrol varil fiyatı ne kadar oldu?

Dün gün içerisinde 82,84 dolar seviyelerinde seyreden brent petrol, yeni günde 83,20 dolar seviyelerinde seyrediyor. İçeriğinde yüzde 0,37 oranında sülfür bulunan ve dünyanın en fazla rağbet görülen petrol türü olan brent petrol, dünya piyasasına da yön veriyor.

Fiyatlardaki yükselişte, gerileyen dolar ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim politikasını koruma kararı etkili oluyor.

OPEC+ grubunun, dün gerçekleşen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi'nin (JMMC) 47'nci toplantısında 5 Ekim 2022'de aldığı "2023'ün sonuna kadar üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararını" sürdüreceğini duyurması da fiyatları destekliyor.

Ayrıca, 5 Şubat'ta yürürlüğe girecek Rus rafine petrol ürünlerine yönelik AB ambargosu da arz endişelerini tetikleyerek fiyatların yukarı yönlü hareketini desteklemeyi sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67