Et fiyatlarındaki rekor artışın sırrı çözüldü!

Et fiyatlarındaki rekor artışın sırrı çözüldü!

Yapılan denetimlerde, et fiyatlarının yükselmesiyle ilgili iddialara ilişkin bilgi ve belgeye ulaşılamazken, ancak bazı firmaların et fiyatlarının yükselmesi için bu yönteme başvurdukları tespit edildi.

Et fiyatlarındaki rekor artışın sırrı çözüldü. Büyük et üreticisi bazı şirketlerin, borsadaki usulsüzlüklerde kullanılan keriz silkeleme yöntemiyle et fiyatlarını sanal olarak yükselttikleri belirlendi.

Maliye, Tarım Bakanlığı ve Rekabet Kurulu uzmanlarının, et fiyatlarıyla ilgili yaptığı incelemede, bazı büyük et üreticisi şirketlerin, borsadaki usulsüzlüklerde kullanılan keriz silkeleme yöntemiyle et fiyatlarını sanal olarak yükselttikleri belirlendi. Borsadaki keriz silkeleme yönteminde bazı oyuncular bir hisse alarak fiyatın sanal olarak yükselmesini sağlıyor. Küçük yatırımcı da hisse almaya başlayınca da kağıdı satıyorlar.

FİYATLAR SUNİ OLARAK ŞİŞİRİLMİŞ

Yapılan denetimlerde, et fiyatlarının yükselmesiyle ilgili iddialara ilişkin bilgi ve belgeye ulaşılamazken, ancak bazı firmaların et fiyatlarının yükselmesi için bu yönteme başvurdukları tespit edildi. Denetim elemanlarının tespitlerine göre, büyük firmalar anlaşmalı oldukları otel gibi büyük müşterilerine “yüksek fiyattan” et satmış gösteriyor. Bu fiyatlar kağıt üzerinde. Gerçekte ise anlaşmalı müşterilere daha düşük fiyattan et veriliyor. Kasap ve küçük lokantalar gibi işyerleri de kağıt üzerinde yükselen fiyattan et almak zorunda kalıyorlar. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66