Kahramanmaraş'ta şeker pancarı üretimi

Kahramanmaraş'ta şeker pancarı üretimi

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Bulut: "Başta Elbistan olmak üzere Afşin ve Göksun ilçelerinde geçen yıl 14 bin dönüm arazide ekimi gerçekleştirilen şeker pancarının bu yıl 24 bin dönüme çıkacağını tahmin ediyoruz"


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, bölgedeki şeker pancarı ekiminin bu yıl 14 binden 25 bin dönüme çıkmasının beklendiğini bildirdi. 


Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pancar ekimindeki artışın fiyatlara bağlı değişkenlik gösterdiğini belirtti.


Geçen yıl açıklanan fiyatın çiftçiyi memnun ettiğini vurgulayan Bulut, "Başta Elbistan olmak üzere Afşin ve Göksun ilçelerinde geçen yıl 14 bin dönüm arazide ekimi gerçekleştirilen şeker pancarının bu yıl 24 bin dönüme çıkacağını tahmin ediyoruz" dedi. 


Bulut, Türkiye'de 2,5 milyon ton kristal şeker üretimi yapıldığını ancak ihraç sorunundan dolayı kotanın düşürüldüğünü dile getirdi.


Elbistan Şeker Fabrikasının 400 bin ton kotası olduğunu hatırlatan Bulut, "Şeker pancarı ekimi yapmak isteyen çiftçi sayısında artış var. Bölgemizdeki hayvancılığın gelişmesi buna katkı sağlıyor. Bunun yanında şeker pancarının hasadında teknoloji ilerledi. Bir iş makinesiyle 15 dekarlık bir alanda 150 ton pancar hasat gerçekleştirilebiliyor. İşçilik kolaylaştığı için çiftçiler bu sektöre yöneliyor" diye konuştu. 


 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63