Kahramanmaraş'ta 'Topraksız Mikrosera Projesi'

Kahramanmaraş'ta 'Topraksız Mikrosera Projesi'

Tüm dünyada büyük bir ilgi uyandıran ve kadınların iş hayatında daha aktif rol alması amaçlanan Mikro Kredi Projesi'yle 2007 yılında tanışan ve büyük aşama kaydedilen Kahramanmaraş'ta şimdi de Topraksız Mikrosera Projesi'nin temelleri atıldı.

Topraksız tarım yapılmasını öngören proje hem kaynakların değerlendirilmesi için hem de elde edilen ürünlerin etkinliği açısından büyük önem taşıyor.

Özellikle yoksul vatandaşların daha iyi beslenebilmeleri, ekonomik ve sosyal refahın sağlanması yönüyle de önemli olan projeye iş adamlarının da desteği bekleniyor. Böylece; Kahramanmaraş'ta da teminat ve kefalet olmadan dar gelirlilere topraksız ortamda, daha az su ve gübre kullanarak; sebze, meyce ve gül yetiştirebilmeleri için mikrosera imkanı verilecek.

Kahramanmaraş'ta Topraksız Mikrosera Projesi'nin tanıtımı için Pınarbaşı Destan Tesisleri’nde öğleyin yapılan toplantıya; Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Diyarbakır eski milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül, AKP’li Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü (KSÜ) Prof. Dr. A. Nafi Baytorun ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Proje ile ilgili bilgi veren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve Prof. Dr. Aziz Akgül, mikroseralarda sebze yetiştiriciliğinin ekonomik ve verimli olduğunun altını çizerek, topraklı tarım için günde bin 500 litrelik su ihtiyacının topraksız tarımda 150 litre olduğunu kaydetti.

Türkiye'de insanların tahılla beslendiğini ve günlük kalorinin de yüzde 42'sini tamamen buğdaydan karşılandığına vurgu yapan Akgül, bu rakamın kırsal kesimde yüzde 70'e vardığına değinerek verimlilik açısından mikroseranın önemine işaret etti.

Proje ile seracılığın da yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Akgül, mikroseraya sahip olan yoksul vatandaşların hem kendilerinin hem de aile bireylerinin daha iyi beslenmelerine yardımcı olabileceklerini söyledi.

Mikrosera’ya sahip insanların bulunduğu yerde iş sahibi olarak gelir temin etmesine de yardımcı olunulacağını belirten Akgül, organik tarım yapılmasının da sağlanabileceğine ifade etti. Mikroseranın iki çeşit olduğunu da anlatan Akgül, 300 YTL ve 600 YTL'lik değeri olan seraların ödemelerinin bir yıl içerisinde yapılacağını dile getirdi.

Kahramanmaraş Valisi M. Niyazi Tanılır da yaptığı konuşmasında Mikro Kredi Projesi'nin önemini anlattı. Kahramanmaraş'ın bu projeyle 12 Eylül 2007'de tanışmasından sonra büyük aşama kaydedildiğinin altını çizen Tanılır, geri dönüşü yüzde yüz olan bu çalışmanın yeni projeler için de bir teşvik unsuru olduğuna dikkat çekti. Topraksız Mikrosera Projesi'nin de yeni bir adım olduğunu söyleyen Tanılır, yoksul vatandaşların sağlıklı beslenmeleri ve geçimlerine katkıda bulunulması için projenin çok önemli olduğunu belirtti.

Tanılır, projenin aynı zamanda bir sosyal dönüşüm ve demokrasi projesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) tarafından projeye destek için verilen 20 bin YTL Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu tarafından sunuldu. (KAYNAK: İhlas, Cihan, www.kanal46.tv)
(YASAL UYARI: BU HABER İLE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR....)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2008, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66