Kahramanmaraş, tarımsal hibelerde ilk sekizde

Kahramanmaraş, tarımsal hibelerde ilk sekizde

TKDK İl Koordinatörü Uslu: "İki yılda ilimize 63 milyon liralık yatırım kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz"


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Göksun'da bilgilendirme toplantısı düzenledi.


Kaymakam Ali Hamza Pehlivan, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen programda, yaptığı konuşmada, proje ve hibe destekleri alanında çağın gereklerini takip ederek Göksun'un potansiyelleri ile birleştirip yatırımlara kanalize etmeyi amaçladıklarını söyledi.


İlçe Kaymakamlığı ve kamu kurumları olarak üzerilerine düşeni yerine getirme gayreti içinde olduklarını ifade eden Pehlivan, şunları kaydetti:


"Benim en temel düşüncem, bu yapılan programları konuşma ile bırakmadan yatırıma dönüştürmek, somut adımlara dönüştürmektir. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız toplantılarda da buna önem verdik. Bu anlamda gerek meyvecilik ve gerekse de hayvancılık alanında belli bir mesafe aldık. Çok daha fazla olmasını arzu ediyoruz. Geçtiğimiz yıl TKDK projesi ile ilçemizde iki proje uygulandı iki proje de sözleşme imzalama aşamasında. İnşallah bu sene daha fazla projeyi hayata geçiririz. Somut projeler yaptıkça bizlerde çok mutlu oluyoruz."


TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu ise Türkiye genelinde kurumun hibe dağıttığı 42 il içerisinde Kahramanmaraş'ın 8'inci sırda yer aldığını söyledi.


Ülke genelinde tarım ve hayvancılık alanında öncü olan iller arasında yer almaktan duyduğu mutlu olduklarını dile getiren Uslu, kurum olarak ilk sözleşmesini imzaladığı 2012'nin mart ayından bu yana 90 proje sözleşmesi imzaladıklarını hatırlattı.


İmzalanan projelerden 60'ının makine ekipman ve 30'unun da ağırlıklı yatırım projeleri olduğunu dile getiren Uslu, "İki yıl içinde imzalanan projelerde 70 tanesi tamamlandı. Bu projelere ödenen hibe desteği ise 20 milyon TL'dir. İmzalanan sözleşmelerin yatırımcı sermayesi ile yatırım bedeli ise 63 milyon TL'dir. Bu gün itibariyle iki yılda ilimize 63 milyon liralık yatırım kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" ifadesini kullandı.


Uslu, nüfusu, tarımsal potansiyeli, iş gücü ve sanayisiyle emsal olan iller içinde ön sırada yer aldıklarını, bu başarının da herkese ait olduğunu sözlerine ekledi.


Program, katılımcıların soru-cevap bölümüyle sona erdi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63