MÜJDE: Borç affı süresi uzatıldı...

MÜJDE: Borç affı süresi uzatıldı...

Devlete olan Sigorta ve Vergi borcu ile ilgili ilk başta 31 Temmuz 2010'dan önce olarak belirtilen tarih 31 Aralık 2010'a uzadı.

Uzun zamandır gündemde olan devlete olan borçlarla ilgili kanun tasarısı dün gece sabaha yakın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarıya genel kurulda bazı eklentiler yapıldı.

Vergi ve SGK prim borçları başta olmak üzere devlete olan borçlarını, elektrik ve su paralarını, trafik cezalarını zamanında ödemeyenler için belirlenen milat 5 ay ileri alındı. Düzenlemenin son haline göre 31 Temmuz 2010 tarihine kadar olan borçlar için getirilen ödeme kolaylığında esas alınacak tarih 31 Aralık 2010 tarihine uzatıldı.

GECE YARISI ÖNERİSİ

Yaklaşık 2 aydır Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarı dün sabaha karşı kabul edildi. Tasarı, gece yarısı birbiri ardına verilen önergelerle son şeklini alırken, en kritik değişiklik “milat”ta yapıldı. Af fırsatçılığının önünün kesilmesi amacıyla, ödeme kolaylığının kamuoyuna açıklandığı tarih olan 31 Temmuz 2010 milat kabul edilmiş, bu tarihten sonraki borçlarını ödemeyenler kapsam dışında bırakılmıştı. Ancak son yapılan değişiklikle milat yıl sonuna uzatıldı. Affı duyup borcunu ödemeyen fırsatçılar da kapsama girmiş oldu. Bu değişikliğin, görüşmelerin gecikmesi nedeniyle yapıldığı belirtildi.

KÖMÜR DAĞITIMI İHALE DIŞI

Torbaya eklenen başka bir önergeyle yoksullara kömür dağıtımının hızlanması amacıyla Türkiye Kömür İşletmeleri’nin mal ve hizmet alımları Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Ayrıca sigara içenlerle sigara içilmesine göz yuman işyerlerine kesilen cezaların uygulanmasına yönelik önemli bir değişiklik yapıldı. Artık cezaların işleme konulmasına belediye encümenleri değil kaymakam ve valiler karar verecek. Yasağı ihlal edenlerin cezaları da 10 bin liraya kadar çıkacak.Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2011, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63