Piyasalarda tedirginlik devam ediyor!

Piyasalarda tedirginlik devam ediyor!

Piyasalarda temel göstergelerde kötüleşme devam ederken güven bunalımı da rekor seviyelere yükseldi.

ABD hisse senetleri son 12 senenin en düşük seviyelerini gördükten sonra yükselişe geçerken, Avrupa borsaları global resesyonun derinleşeceği endişeleriyle değer kaybetmeye devam etti.

Piyasalarda temel göstergelerde kötüleşme devam ederken güven bunalımı da rekor seviyelere yükseldi. İlk kez 1967 yılında oluşturulan ABD tüketici güven endeksi Şubat ayında tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Almanya Ifo iş güven endeksi bu ay tarihinin en düşük seviyesini gördü. Global krizin tetikleyicisi olan ev fiyatlarında düşüş devam ediyor. ABD ev fiyatları Aralık ayında rekor seviyelere geriledi.

Piyasalardaki sert gerilemeye son veren Bernanke’nin açıklamaları oldu. Bernanke açıklamalarında resesyonun son bulması için Fed ve Hazine’nin yapacağı çalışmaların çok etkili olacağını belirtti. Ayrıca Bernanke ABD hisse senetlerinin kelepir avcılığı için uygun olduğunu belirterek, yatırımcıları yüreklendirdi.

IMKB, Kasım ayı baz alındığında Avrupa ve ABD borsalarına göre çok güçlü kaldı. Global piyasalardaki gerileme etkinliğini Türkiye’de gösteremedi. Bu durumda yükselişlerden çok etkilenemeyebiliriz. Piyasalarda sıkıntı devam etmekte, olumluyu konuşmak için çok erken. Resesyon etkinliğini uzunca bir süre devam ettirebilecek gibi gözüküyor. Fakat tepki hareketlerinin dikkatle takip edilip, kar fırsatlarının kaçırılmaması gerekli.

M Ersagun Şimşek
TERA MENKUL KIYMETLER STRATEJİSTİ

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2009, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67