Texworld İstanbul tekstil sektörünün öncülerini ağırlıyor!

Texworld İstanbul tekstil sektörünün öncülerini ağırlıyor!

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 3-5 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Texworld Istanbul fuarı tekstil sektörünün öncü aktörlerini ağırlıyor.


Messe Frankfurt tarafından organize edilen Texworld Istanbul fuarı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda kapılarını ziyaretçilere açtı. 3. kez düzenlenen Texworld Istanbul fuarına sektör profesyonelleri ilk günden itibaren yoğun ilgi gösterdi.
Messe Frankfurt Tekstil Fuarlarından Sorumlu Başkan Vekili Olaf Schmidt ; fuarın tüm katılımcılar için yararlı olması dileklerini ileterek ‘’Özellikle son on yılda şirketimiz dünya genelinde yeni ve yüksek kaliteli tekstil fuarları düzenleyerek Türkiye’den pek çok sektör profesyoneline uluslararası pazarlara açılmaları için yol gösterdi. Geçen yıl ilk olarak uluslararası hazır giyim kumaşları üretim merkezini İstanbul’a taşıdık. 3. kez düzenlenen Texworld Istanbul fuarına ilk günden gösterilen yoğun ilgi, lokasyon olarak İstanbul’u seçmemizin ne kadar doğru bir karar olduğunun kanıtıdır.’’ açıklamasını yaptı.
Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ise yaptığı konuşmada ; 8 ülkeden 127 katılımcıyı fuarda ağırladıklarını belirtti. Tayfun Yardım şöyle konuştu: “Yarattığımız bu uluslararası platformda; katılımcıları, ziyaretçileri ve satın almacıları aynı çatı altında buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Türk moda ve hazır giyim markaları artan iç talebi karşılamak için çok çeşitli ve farklı kalitede kumaş arayışında. Türkiye’nin dünyada en önemli tekstil merkezlerinden biri olduğunu göz önüne alacak olursak 3. Texworld Istanbul, sektörü bir kez daha bir araya getirmektedir. Bu yıl ilk kez fuara, hazır giyim ve konfeksiyon ürün grubu da eklendi. Bir başka yenilik ise; 3. Texworld Istanbul’a ilk defa DGTIA (Daegu Gyeongbuk Tekstil Endüstrileri Birliği) ve KOTRA (Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı)‘nın katılmasıdır. İpekyolu, Daegu şehrinde başlayıp, İstanbul’da sona ererdi. Bildiğiniz gibi, tarihte İpek Yolu sadece tüccarların değil, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur. Fuarda bu yıl gerçekleşen bir diğer yenilik ise  Vietnam’ın katılımcı ülkeler arasında yer almasıdır. Kore, Pakistan ve Hindistan ise pavilyon düzenleyen ülkeler arasında yer alıyor.”
Texworld Istanbul, Messe Frankfurt’un dünya çapındaki hazır giyim kumaşları marka etkinliklerinin parçası olan tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcılar; pamuklu, denim, brode ve dantel, örme kumaş, gömleklik, yün ve yünlü karışımlı kumaşlar, fonksiyonel kumaşlar, keten ve kenevir dokuma, baskı, ipek, ipek görünümlü kumaşlar, iplik ve elyaf, aksesuar, organik kumaşlar, şal ve eşarp, konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerini sergileme fırsatı yakalıyor.
Türkiye, dünyada tekstil ihracatında en büyük ilk 10 ülke arasında yer alıyor ve hazır giyim ihracatında 7. sırada bulunuyor. Resmi verilere göre Türkiye’den yapılan hazır giyim ihracatı 2013 yılına göre %8 oranında bir büyüme göstererek 2014 yılında 18.7 milyar Amerikan Dolarına ulaşmıştır. Ayrıca, Türkiye ve özellikle İstanbul, coğrafi konumundan dolayı katılımcı firmalara bölge ülkelerinden gelen müşteriler ile iletişime geçmek için çok çeşitli fırsatlar sunuyor.
‘’GELECEKTE MODA’’ MASAYA YATIRILDI
www.stilkolik.com kurucusu Elif Tuğba Aydınlıyurt’un moderatörlüğünde gerçekleşen ‘’Gelecekte Moda’’ etkinliğine Türkiye’nin ünlü moda bloggerları konuşmacı olarak katıldı. Aralarında Aslı Güvenç, Buket Güler, Simla Canpolat ve Nihan Çumralıgil’in bulunduğu etkinlikte moda trendleri, gelecek senaryo analizleri, moda ve teknoloji, teknolojik gelişmelerin moda sektörüne etkisi, lüks moda yönetimi ve trendlerin oluşumu gibi konular konuşuldu.
“VİTRİN TASARIMI ve STYLING” SEMİNERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
Görsel sunumun bir parçası olan ‘’Styling’’ üzerine özel projeler hazırlamakta olan Ümit Temurçin moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Tchibo Türkiye-Staratejik Planlama vwe Pazarlama Yöneticisi Ceyda Kaptan, Gap-Banana Republic ve Aeropostale Markalarının Görsel Sunum Yöneticisi Burcu Cansız, All Dergisi yayın yönetmeni Pınar Çelikel, Moda tasarımcısı Tuba Ergin ve ünlü moda tasarımcısı Emre Erdemoğlu ve Stil Blogger’ı ve Marie Antoinette Chcolatier Kurucu Ortağı Ruken Demirer konuk olarak yer aldılar. ‘’Görsel Sunum, Vitrin Tasarımı ve Styling’’ konulu etkinlikte  marka ve moda tasarımcılarının koleksiyon hikayeleri yoğun ilgi gördü.
VAKKO ESMOD MODA AKADEMİSİ SEMİNER ve WORKSHOP DÜZENLİYOR
Vakko Esmod Moda Akademisi Texworld Istanbul fuarında seminer ve workshop düzenliyor. Moda tasarım eğitmeni Dominique Boillot tarafından verilecek olan seminerin konuları arasında moda tasarımı, yaratıcılık ve uygulama süreci yer alıyor. Vakko Esmod Moda Akademisi eğitmeni Nadia Haouach ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmasında ise üç boyutlu kalıp çıkarma teknikleri kullanılarak manken üzerinde tayyör ceket tasarımı uygulaması yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63