TKDK Kuzey İlçelerine Yatırımcılar Bekliyor!

TKDK Kuzey İlçelerine Yatırımcılar Bekliyor!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğünün 13. Başvuru Çağrı ilanı sonucunda Afşin ve Elbistan İlçelerinde yapılması planlanan 21 adet yatırım projesini sözleşme imzalama töreni gerçekleştirildi.


Elbistan Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan organizasyonda TKDK İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan; “Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği, Dulkadiroğlu beyliğine başkentlik yapmış olan Elbistan ve Afşin İlçeleri, ilimiz ve kurumumuz açısından çok değerlidir ve önemini hiçbir zaman yitirmeyecektir” dedi.
Ceyhan konuşmasında, kurum olarak Elbistan ve Afşin İlçelerinden bugüne 100’e yakın yatırım projesi yapıldığını ancak bu bölgelerin hibelerden daha fazla yararlanması için daha fazla tanıtım ve daha fazla teknik desteğin sağlanması noktasında katkı sağlamak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Kurumun destekleri hakkında genel bilgiler veren İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, kurum tarafından yürütülen IPARD programı kapsamında, ilimizde 325 proje alındığını, bu projelerin toplam yatırım tutarının yaklaşık olarak 228 milyon lira olduğunu söyledi. Bu başvurulardan 195 tanesi ile sözleşme imzalandığını ve bu sözleşmeye bağlanan projelere yaklaşık 113 milyon TL hibe verileceğini belirtti.


Ceyhan konuşmasında, Elbistan ve Afşin ilçelerinin sahip olduğu tarım havzasının Konya ovasından sonra ülkemizin sayılı tarım arazilerinden olduğunu, bu arazilerin sağladığı avantajlarla birlikte yatırımcıların besi ve süt çiftliklerinin kurması için bölge yatırımcılarını %70’lere ulaşacak olan karşılıksız hibe desteklerden faydalanmaya beklediğini ifade etti. Ayrıca süt ve süt ürünlerinin işlenmesi pazarlanması kapsamında mandıra ürünleri imalatı (peynir, yoğurt, ayran, tereyağı imalatı gibi) ve dondurma imalatı gibi işletmelerin kurulması için teşvik edici bilgiler sundu. İlimizde üretilen elma, domates ve lahana üretiminin büyük bölümü kuzey ilçelerimizde gerçekleşmektedir. Bu ürünlerin uygun şartlarda muhafazası için soğuk hava depoları gibi yatırımların kurulması için müteşebbisleri kurumumuza beklediğini ifade etti. Ülkemizin sayılı nehirlerinden Ceyhan nehri ve kolları ilçemizde olmasına rağmen Kültür Balıkçılığı konusunda bir proje başvurusunun yapılmadığını ve bu konuda proje beklediklerini söyledi.


Ayrıca; doğa, tarih, kültür ve sağlık turizmi konularında yeterli bölgesel avantajlar olmasına rağmen Kırsal Turizm yatırım alanında yer alan konaklama tesisleri, yol boyu dinlenme tesisleri, yeme-içme tesisleri, piknik-mesire alanları, butik oteller, apart oteller, lokanta ve restoranlar, halı saha ya da akuapark gibi yatırımların yapılması için girişimcileri proje sunmak üzere İl Koordinatörlüğü ile irtibata geçilmesini istedi.


Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan, Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, Elbistan Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Erdoğan ve Elbistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Kubilay Kurtoğlu imzalanan sözleşmeleri yatırımcılara takdim ettiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63