CNN Türk'ün haberine göre; Paketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak. Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak” dedi.

5 MİLYON AİLENİN 2 BİN TL'YE KADAR OLAN BORCU İCRADAN DÜŞECEK

CNN TÜRK ekonomi editörü Gülşen Coşkun pakete dair şu bilgileri aktardı: "Özellikle Meclis'in açılması ve yasal düzenlemenin geçmesi gerekiyor. Tam tarih olarak bir tarih yok ancak yasal bir düzenleme yapılacak. Yaklaşık 6 milyon kişinin icralık borcu tasfiye edilecek. 30 milyar TL'lik bir borç rakamından bahsediyoruz. 2 ayaklı olacak. 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcunun icradan düşmesi bekleniyor. İlerleyen dönemlerde daha başka neler geleceğini net bir şekilde göreceğiz. Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.

Dar gelirliye destek paketinin ayrıntıları belli oldu. 6 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki borcunu devlet karşılacak. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynanlanan borçları devlet üstlenecek.

BAKAN NEBATİ'DEN PAYLAŞIM

Hazine ve Maaliye Bakanı Nebati, "Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Nebati yaptığı paylaşımda, "Başarmaktan başka bir alternatifin olmadığı bilincini ilke edinen mesai arkadaşlarımızla milletimizin ve gelecek nesillerin refahı için durmadan çalışmaya devam..." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Ecem Toplar kaç yaşında aslen nereli hangi kanalda spiker? Ecem Toplar kaç yaşında aslen nereli hangi kanalda spiker?
Editör: TE Bilisim