Kahramanmaraş Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, milli ekonominin ve ticaretin düzenli işleyişi için önemli olan ölçü ve ayar konularında ilgililere önemli bir hatırlatma yaparak, cezalı duruma düşmemeleri ve yasal sorumluluklarını süresi içinde yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Kahramanmaraş'ta evli adam kaçırdığı kızın ailesine kurşun yağdırdı: 1 ölü Kahramanmaraş'ta evli adam kaçırdığı kızın ailesine kurşun yağdırdı: 1 ölü

AKARYAKIT İSTASYONLARI VE TARTI ALETLERİ İÇİN MUAYENE BAŞVURULARI

Akaryakıt istasyonlarındaki akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve 2000 kg'ın üzerindeki otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarları için muayene başvuruları, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) üzerinden 28/02/2024 tarihine kadar elektronik ortamda yapılmalıdır.

OTOMATİK TARTI ALETLERİ VE DİĞER MUAYENE BAŞVURULARI

Otomatik tartı aletleri ve 2000 kg altındaki otomatik olmayan tartı aletleri için muayene başvuruları, 28/02/2024 tarihine kadar iki yılda bir Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır. Hız İhlal Tespit Donanımları, Egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, Isı Sayaçları gibi ekipmanlar için muayene başvuruları ise belirli periyotlarda ilgili Muayene Servislerine yapılmalıdır.

TAKOGRAF VE TAKSİMETRE CİHAZLARI İLE ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ SAYAÇLARI

Takograf cihazları için iki yılda bir, taksimetre cihazları için her yıl olmak üzere belirli periyotlarda muayene başvuruları yapılmalıdır. Ayrıca, 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için ilgili Belediye Başkanlıkları ve Dağıtım Firmaları tarafından Kahramanmaraş Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü'ne başvurular dijital platform üzerinden gerçekleştirilecektir.

ÖLÇÜ AYAR MEMURLUKLARINA BAŞVURULAR

Belediyeler tarafından belirlenen yer ve günlerde kurulan açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile mekanik tartı aletleri için Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvuruların 28/02/2024 tarihine kadar iki yılda bir yapılması gerekmektedir.

Kahramanmaraş Valiliği, ilgililerin yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri ve cezalı duruma düşmemeleri hususunda dikkatli olmalarını kamuoyuna duyurur. Detaylı bilgilere ve muayene yetkisine sahip Yetkili Muayene Servislerine, http://msurapor.sanayi.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecektir.