Antalya'da ölümlü teleferik kazası: 128 kişi kurtarıldı, adli soruşturma başlatıldı Antalya'da ölümlü teleferik kazası: 128 kişi kurtarıldı, adli soruşturma başlatıldı

Marmara Denizi'nde 6 mürettebatıyla birlikte batan kargo gemisinde çalıştığı işten sadece 2 gün önce ayrılan elektrikçi ve yağcı Doğuşcan Yaylak (24), SABAH'a konuştu.

Geminin her hafta patlayan yerlerini kaynak yapmak zorunda kaldıklarını belirten Yaylak, "Tehlikenin farkına vardım ve gemiden 2 gün önce ayrıldım. İşten ayrılmasaydım ben de hayatta olmayabilirdim. Aşçı Zeynep Kılınç ve kaptan Hasan Mehmet Uyanık kalmam için ısrar ettiler. 'Bu sefere de katıl, daha sonra ayrılırsın' dediler. Ancak kabul etmedim. Gemiden ayrıldıktan sonra İzmir'e geldim. Yol yorgunu olduğum için uyudum. Uyandığımda geminin battığını televizyondan gördüm." dedi.

"BU GEMİ YAKINDA BATACAK" DİYORDUK, KORKULAN OLDU

Yaylak, gemiyle ilgili endişelerini şu sözlerle dile getirdi: "Kendi aramızda 'Bu gemi yakında batar' diyorduk. Sürekli tamir ediyorduk. O geminin sefere çıkmaması gerekiyordu. Hurdaya ayrılması gerekiyordu. Gemi kaptanı bile batacağını söylüyordu. Düşündüğümüz şey maalesef kısa sürede gerçekleşti."

"VERİLMİŞ SADAKAM VARMIŞ, KURTULDUĞUMA SEVİNEMEDİM"

Yaylak, deneyimlerini ve gemideki son durumu şöyle özetledi: "Gemide bir ay çalıştım, mürettebatın hepsini tanıyorum. Gemiden video çekip ailesine gönderen kişi benim yerime yağcı olarak işe başlayan kişi. Birkaç gün önce iş başı yapmış. Kendim gemiden ayrılarak doğru bir karar vermişim. Verilmiş sadakam varmış. Kurtulduğuma sevinemedim. İçimde bir burukluk var."

KADIN AŞÇI ADANA'DA DEFNEDİLDİ

'Batuhan a' gemisinin batığı kazasında hayatını kaybeden aşçı Zeynep Kılınç, memleketi Adana'da son yolculuğuna uğurlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı TCG Akın gemisinde görevli dalgıçlar tarafından dün çıkarılan 33 yaşındaki Kılınç'ın naaşı, hava yoluyla Adana'ya getirildi.

Kılınç için Kabasakal Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazına, annesi Nilüfer Kılınç, ailesi ve yakınları katıldı. Namazın ardından Zeynep Kılınç'ın cenazesi toprağa verildi.