Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza! Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza!

Emekli maaşlarına yönelik temmuz ayı zammı konusunda son dönemde önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocak ile mayıs ayları arasındaki enflasyon toplamı yüzde 22,72 olarak belirlendi. Bu durum, emeklilerin maaşlarına yapılacak olan temmuz zammının hesaplanmasında kritik bir rol oynuyor.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminleri

Haziran ayı içerisinde yapılan Merkez Bankası anketine göre, Haziran ayı enflasyon tahmini yüzde 2,52 olarak belirlendi. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, ilk altı aylık enflasyon oranı yüzde 25,81'e ulaşacak. Bu durum, emekli maaşlarına yapılacak zam oranının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor.

Emekli Maasina Zam Icin Yeni Tahmin En Dusuk Emekli Maasi Ne Kadar Olacak

Emekli ve Memur Zam Oranları

Emeklilerin alacakları zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak belirlenecek. Şu anki verilere göre, enflasyonun yüzde 25,81'e ulaşması durumunda emeklilere yapılacak zam da aynı oranda gerçekleşecek. Memurlar için ise enflasyon farkı yüzde 9,40 olarak hesaplandı. Bu durum, memur maaşlarında temmuz ayı zammının yüzde 20,35'e çıkmasına neden olacak.

En Düşük Emekli Maaşı Beklentileri

Ekonomist Muhammet Bayram'a göre, en düşük emekli maaşı için tahmini artış oranı yüzde 50'ye kadar çıkabilir. Ancak, genel olarak yapılacak zam oranının yüzde 25 civarında olması bekleniyor. Bu durum, en düşük emekli maaşlarının temmuz zammı sonrası ne kadar olabileceğine dair bir fikir veriyor.

Aylık Enflasyon Farkları

TÜİK verilerine göre, 2023 yılının başından itibaren aylık enflasyon oranları şu şekildedir: Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4,53, Mart ayı için yüzde 3,16, Nisan ayı için yüzde 3,18 ve Mayıs ayı için yüzde 3,37. Bu verilere göre, emekliler ocak-mayıs döneminde toplamda yüzde 22,72 enflasyon farkını hak etmiş bulunuyorlar.

Editör: İsa Aslantaş