Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7,7 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Pazarcık’ta depremin izleri silinirken, En hızlı toparlanan ilçelerin başında Pazarcık geldi. Koordinatör Vali olarak atanan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve Kardeş Belediyesi Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile sık sık biraraya gelerek süreci kusursuz işleten Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, devletin tüm imkânlarının ilçelerinde ilçe halkına sunulduğunu söyledi.

Çadır ihtiyaçlarının ivedi şekilde karşılanıp konteyner kentlerin kurulumuna devam edildiği Pazarcık’ta kalıcı konutların temelinin de atıldığını belirten Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan uzun zamandır üzerinde durdukları Küçük Sanayi Sitesinin ihalesinin yapılmasının da esnaflar açısından mutluluk verici olduğunu belirtti.

ÇARŞILAR KISA SÜREDE FAALİYETE GEÇECEK

7.7 şiddetindeki deprem sonrası İlçede dükkânları zarar gören esnaf, depremin ardından Pazarcık'a yardım için gelen belediyeler tarafından kentin farklı noktalarında yaptırılan konteyner çarşılarda kısa süre içerisinde müşterilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Depremin ardından hasar gören yollar ve bulvarlarda Pazarcık Belediyesi ekipleri tarafından onarım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Pazarcık'ta asfalt sezonu tüm hızıyla sürüyor! Pazarcık'ta asfalt sezonu tüm hızıyla sürüyor!

KONTEYNER KENTLERİMİZİ KURUYORUZ

Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, AA muhabirine, depremin ardından birçok belediyenin yardımlarına koştuğunu, yapılan çalışmalarla Pazarcık'taki yaraların hızlı şekilde sarıldığını söyledi. İlçe genelinde 4 bin konteyner ev kurmayı planladıklarını anlatan Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan "İlk etapta Pazarcık Devlet Hastanesi'nin yanında 1300'e yakın konteynerden oluşan mahallemizi kurduk. Burada 700 konteynerimizi faaliyete soktuk. İkinci konteyner kentimizi ise yatılı bölge okulunun bulunduğu Memişkahya Mahallesi'nde bin konteynerden oluşturmayı planlıyoruz. Yine Fen Lisesi yakınlarında Bayrampaşa Belediyesi tarafından konteyner kent kuruluyor. Çadır kentleri iptal ediyoruz. Vatandaşlarımızı çadırdan konteynere geçiriyoruz. Hemşehrilerimizin yaşam seviyelerini biraz daha yükseltiyoruz. 3 bin depremzedemiz konteyner kentte kalmaya başladı."

8 BİN KONUTUN YAPIMINA BAŞLANIYOR

Yılmazcan, ilçelerinde 839 kalıcı konutun temelinin atıldığını, bunların dışında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Pazarcık'ta 2 ayrı yerleşim alanının tespit edildiğini, buralara önümüzdeki günlerde 8 bin konutun yapılacağını aktardı. Depremin ardından Türkiye'nin tek yürek olduğuna işaret eden Yılmazcan, şunları kaydetti: "Yavaş yavaş yaşadığımızın farkına varıyoruz. İş yerlerimiz açılıyor. Devletimiz güçlü, devletimiz hizmet ediyor. Devletimizle milletimiz sonuç olarak birleşti. Yani Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi bir seferberlik ilanı oldu. Sevgisi olan sevgisini, duası olan duasını, bir bardak suyu olan bir bardak suyunu getirerek alicenaplığını gösterdi. Yani benim büyük milletimize vefa borcum var. 75 bin hemşehrilerimiz adına milletimize teşekkür ediyorum."

HEMŞERİLERİMİZ TEKRAR MEMLEKETLERİNE DÖNÜYOR

Yılmazcan, depremin ardından vatandaşların Pazarcık'a geri dönmeye başladığını söyledi. Yurt içindeki ve yurt dışındaki vatandaşlara seslenen Yılmazcan, "Başka Pazarcık yok. Birlikte yaşamanın, hoşgörünün, şefkatin merkezi Pazarcık diyorum. Ben depremden bugüne kadar görevimin başındayım. Canla başla çalışıyorum. Bütün hemşehrilerimden Pazarcık'a sahip çıkmalarını istiyorum. Biz Pazarcık'tayız. Bize güvensinler. Pazarcık'ı hep beraber birlikte devletimizin gücüyle beraber ayağa kaldıracağız." şeklinde konuştu.

Editör: TE Bilisim