Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "İhracatçılarımız için sevindirici bir haberim var" diyerek, ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini duyurdu. "Bu düzenleme pazartesi günü yürürlüğe girecek. Tüm ihracat ailemize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

YENİ DÜZENLEME BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a düşürüldüğü yeni uygulama bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bu değişikliği doğrulayarak, tüm ihracat bedelleri ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünün yüzde 30'a indirildiğini belirtti.

DÖVİZ DESTEK PRİMİ KALDIRILDI

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile TL'ye dönüştürülen döviz için verilen yüzde 2'lik destek primi de kaldırıldı. Yeni düzenleme ile Merkez Bankası, hangi tür gelirlerin döviz bozdurma kapsamına gireceğine karar verecek.

Sıfır atıkta yeni dönem: Paralar e-cüzdan'a Sıfır atıkta yeni dönem: Paralar e-cüzdan'a

İHRACATÇILAR ZORUNLULUĞUN TAMAMEN KALDIRILMASINI BEKLİYOR

Yeni düzenlemeyi olumlu bir adım olarak değerlendiren ihracatçılar, döviz bozdurma zorunluluğunun tamamen kaldırılmasını talep ediyor. İhracatçılar, bu değişikliğin rekabet gücünü artıracağını ve döviz gelirlerinin daha verimli kullanılmasını sağlayacağını düşünüyor.

Editör: İsa Aslantaş