Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci kapsamlı bir rapor sundu. Zeybekci, MYK öncesi hazırlık yaparak Türkiye'nin yedi bölgesinden milletvekilleri ile görüşüp, vatandaşların acil ihtiyaçlarını belirlediği bir rapor hazırladı. Bu raporda, dar ve orta gelirli vatandaşların konut alımında yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler yer aldı.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Vatandaşların konut problemi, finansmana erişim talepleri, öneri ve istekler MYK üyelerine detaylı bir şekilde aktarıldı. Dar ve orta gelirli vatandaşların konuta erişimini kolaylaştıracak yeni finansal formüllerin geliştirilmesi önerisi MYK'da tartışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunumu dikkatle dinleyerek sürece dair bir çalışma yapılması talimatını verdi.

10 TL'lik Ekmek İçin 5 Bin TL Ceza: Vergi Düzenlemesi Şok Etti! 10 TL'lik Ekmek İçin 5 Bin TL Ceza: Vergi Düzenlemesi Şok Etti!

HAZİNE VE TOKİ DEVREDE

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) konuyla ilgili formüller geliştirmesi kararlaştırıldı. Bu doğrultuda, dar ve orta gelirli vatandaşlar için uzun vadeli, sürdürülebilir ve maliyet açısından kabul edilebilir çözümler üretilmesi planlanıyor. Yeni finansal formüllerin hayata geçirilmesi öngörülüyor. Hükümet, 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'da (OVP) konut sektörü ile ilgili önemli mesajlar vermişti.

ORTA VADELİ PROGRAMIN DETAYLARI

OVP metninde, "Kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzı hızla artırılacak, depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı artırılacaktır" ifadeleri yer aldı.

YENİ SOSYAL KONUT PROJELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânını artıracağız" dedi. Hazine ile TOKİ'nin yapacağı çalışmalarla, dar gelirli vatandaşların konut sorunlarının nasıl çözüleceği ve finansmana erişim taleplerinin nasıl karşılanacağı değerlendirilecek. Hükümet, OVP'nin açıklanmasının ardından ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara uygun faizle kredi verileceğini duyurdu.

BANKALARIN YÜKSEK FAİZ ORANLARI

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, dar ve orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak oldukça zorlaştı. Bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 3 ile 6 arasında değişiyor. En düşük faizle kredi veren bankadan 1 milyon TL'lik konut kredisi alan bir vatandaşın aylık taksit ödemesi 32 bin TL'yi buluyor. Bu durum, kredi ile ev almayı dar ve orta gelirli vatandaşlar için oldukça zor hale getiriyor.

Editör: İsa Aslantaş