Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide tespit edildiğini, ancak endişe verici bir durum olmadığını duyurdu.

ERİS VARYANTI TÜRKİYE'DE 9 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının ülkede tespit edildiğini, ancak durumun endişe verici olmadığını belirtti. Bakan Koca, bu gelişmeyi "Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme" olarak nitelendirdi ve Eris varyantının hastalık etme gücünün (virülansının) düşük olduğunu vurguladı.

El Bilek Zedelenmesi Nasıl Geçer? El Bilek Zedelenmesi Nasıl Geçer?

Bakan Koca, Eris varyantının Türkiye'de Referans Laboratuvarı tarafından yapılan incelemede 9 kişide görüldüğünü açıkladı. Bu kişilerin yurtdışı temaslı olduğunu ve aynı ilde bulunduklarını belirten Bakan Koca, mevcut tedbirlerin ve günlük yaşamın devam edeceğini söyledi. Ayrıca, Eris varyantının başka ülkelerde yaygın olduğunu ve Türkiye'de de görülmesinin muhtemel olduğunu belirterek, büyüklerin ve kronik hastaların korunmaya devam edileceğini ekledi.

Sağlık Bakanı Koca, halkı sakin olmaya ve alınan önlemlere uygun şekilde hareket etmeye çağırdı. Eris varyantının kontrol altına alınması için Sağlık Bakanlığı'nın gereken tüm önlemleri aldığını belirterek, vatandaşların sağlığının korunmasının en yüksek öncelikleri olduğunu vurguladı.