Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 26 Ekim 2023 Perşembe günü Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdikten sonra yeni faiz kararını açıkladı. TCMB, son dönemdeki enflasyon baskısıyla mücadele amacıyla faiz politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor.

FAİZ ORANI 500 BAZ PUAN ARTIRILDI

Beklentiler doğrultusunda, TCMB politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkardı. Bu kararla birlikte Merkez Bankası, son beş ayda toplamda 26.5 puanlık faiz artışı gerçekleştirmiş oldu.

TCMB'DEN YAPILAN AÇIKLAMADA PARA POLİTİKASI İLKELERİ VURGULANDI

TCMB'nin faiz artış kararıyla birlikte yapılan açıklamada, "Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir" denildi. Bu açıklama, TCMB'nin enflasyonla mücadele amacı doğrultusunda faiz artışlarının devam edeceği mesajını veriyor.

ÖNCEKİ TOPLANTILARDA DA FAİZ ARTIŞLARI GERÇEKLEŞMİŞTİ

TCMB, son dört toplantısında toplamda 2150 baz puanlık faiz artışı yapmıştı. Bu kapsamda, haziran ayında 650 baz puan, temmuz ayında 250 baz puan, ağustos ayında 750 baz puan ve eylül ayında 500 baz puanlık faiz artışları gerçekleştirmişti.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK'İN AÇIKLAMALARI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemde atılan adımlara yönelik, yeni programın sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerin yersiz olduğunu belirterek, para politikasında sorunlar yaşandığını ancak politikayı yeniden inşa ettiklerini ifade etmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN FAİZ AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ekim 2022'de yaptığı açılış töreninde, "Bu kardeşiniz bu görevde olduğu sürece, faiz her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay inmeye devam edecektir. Kimse bize bu konuda akıl vermesin" demişti.

TCMB'NİN FAİZ KARARI AÇIKLAMASI

TCMB'den yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir" denildi.

ENFLASYONLA MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK

Açıklamada, enflasyonun yılın üçüncü çeyreğinde tahminlerin üzerinde arttığına dikkat çekilirken, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması gerekliliği vurgulandı. TCMB, enflasyonu 2024 yılında belirlenen hedeflere uyumlu şekilde düşürmeye yönelik kararlı bir tutum sergilemeye devam edecek.

YABANCI YATIRIMLAR VE FİNANSMAN KOŞULLARI

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki dengeli seyir, rezervlerdeki artış, talepteki dengelemenin cari işlemler hesabına katkısı ve Türk lirası varlıklara olan talep, fiyat istikrarına olumlu katkıda bulunacak.

GELECEK DÖNEMDEKİ POLİTİKA FAİZİ BELİRLEMELERİ

TCMB, enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlamak amacıyla politika faizini belirleyecek. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

SADELEŞME SÜRECİ

TCMB, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi sadeleştirerek piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artırmayı ve makro finansal istikrarı güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararlarını da uygulayarak enflasyonla mücadeleye destek olacaktır.

PİYASA BEKLENTİLERİ VE SONUÇ

Piyasa beklentileri, TCMB'nin beşinci toplantısında da faiz artıracağı yönündeydi ve bu beklenti doğrulandı. Ekonomistler, TCMB'nin politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e çekeceğini tahmin etmişti. Toplam 19 ekonomistin tamamı faiz artışı beklerken, yıl sonu politika faiz tahminleri yüzde 40 olarak gerçekleşti.