Fas, tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Ülkenin kuzeyindeki Marakeş'in El-Huz bölgesinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem, büyük bir yıkıma neden oldu. Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, depremin 8 kilometre derinlikte gerçekleştiğini duyurdu. İlk belirlemelere göre, depremde 296 kişi hayatını kaybederken, 153 kişi de yaralandı.

Fas İçişleri Bakanlığı, felaketin ardından yapılan ikinci açıklamada ölü sayısının 632'ye yükseldiğini, yaralıların ise 329 olduğunu bildirdi. Bu trajedinin yaşandığı şehirler arasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua bulunuyor.

Yerel yetkililer, emniyet güçleri ve sivil savunma ekipleri, depremin yol açtığı hasarın tespiti ve yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için büyük bir çaba sarf ediyor. Vatandaşlar, sakin olmaya ve paniğe kapılmamaya çağrılıyor.

Deprem sonrası enkaz altında kalanların kurtarılması için Fas'taki kurtarma ekipleri gece gündüz çalışıyor. Ancak yolların hasar görmesi ve kapanması nedeniyle ekiplerin deprem bölgelerine ulaşmakta zorlandığı bildirildi.

Deprem, birçok kentte ciddi hasara yol açtı. Fas Kanal 1 Televizyonu, pek çok kentin zarar gördüğünü aktardı. Marakeş kentinde bazı binaların çöktüğü ve tarihi surların zarar gördüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım Dışişleri Bakanlığı: BMGK'nın ateşkes kararı önemli bir adım

Sosyal medya platformlarında ise deprem sonrası sokaklara çıkma anları ve bina çöküşlerine dair görüntüler paylaşıldı. Deprem, başkent Rabat başta olmak üzere Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde de hissedildi.

Başlangıçta depremin büyüklüğü 6,8 olarak rapor edilirken, Almanya Sismoloji Merkezi daha sonra depremin büyüklüğünü 7 olarak açıkladı. Bu felaketin ardından vatandaşlar sokaklara döküldü ve hastaneler boşaltılarak, hastalar sokaklarda sedyelerde bekletildi.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş'teki bu 7 büyüklüğündeki depremin ülke tarihindeki en büyük deprem olduğunu duyurarak ülkeyi yasa boğdu.

Editör: İsa Aslantaş