Suudi Arabistan, İsrail'in işgali altında olan Gazze Şeridi'nde yaşanan krizi ve bunun yarattığı tehlikeli insani yansımaları ele almak üzere olağanüstü bir zirveye ev sahipliği yapacak.

Zirve, İsrail-Filistin çatışmasının üzerinden 1 ay geçmesinin ardından gerçekleştirilecek. İşte detaylar ve H2 başlıklarıyla detaylı bilgiler...

SUUDİ ARABİSTAN'IN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nde yaşanan olaylara ilişkin Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dönem başkanı olarak olağanüstü toplantı çağrısı yapıldığı belirtildi.

Bu çağrı üzerine düzenlenecek olan Olağanüstü Arap Zirvesi ve Olağanüstü İslam Zirvesi, Gazze Şeridi'ndeki kriz ve bu krizin tehlikeli insani yansımalarını ele alacak.

TARİHLER VE İPTAL GEREKÇESİ

Olağanüstü Arap Zirvesi ve İslam Zirvesi, bölgesel siyasi gelişmelerin Arap-Afrika ortaklığını etkilememesi adına ertelendi.

Arap-Afrika Zirvesi ise daha sonraki bir tarihe ertelendi. Bu toplantılarla ilgili daha fazla detay verilmedi.

TOPLANTI TARİHLERİ

Olağanüstü Arap Zirvesi, 11 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları bu zirvede ele alınacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ise İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları ele almak üzere 12 Kasım Pazar günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olağanüstü bir zirve düzenleyecek.

Bu olağanüstü zirveler, Gazze Şeridi'nde yaşanan krizin uluslararası arenada ele alınması ve çözüm yollarının aranması amacıyla önemli bir platform sağlayacak.

Tutuklama talebi panikletti: Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama! Tutuklama talebi panikletti: Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama!

İsrail-Filistin çatışmasının tarafları arasındaki gerilimin azaltılmasına ve insani yardımların bölgeye ulaştırılmasına yardımcı olması bekleniyor.