Fırtına, İstanbul'da etkisini göstererek Zeytinburnu açıklarında demirlemiş olan "Kadriye Ana" isimli Türkiye bandıralı yakıt gemisini 500 metre sürükleyerek karaya oturmasına neden oldu.

Gemi içerisinde bulunan 600 ton dizel yakıtla birlikte 11 mürettebat mahsur kaldı.

MÜRETTEBAT GİELEN VARAGELE YÖNTEMİ İLE KURTARILDI

Olayın ihbarı üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, AFAD, itfaiye ve polis ekipleri hemen harekete geçti.

Yargıtay'dan Dönüm Noktası: WhatsApp Mesajları Artık Delil Olarak Geçerli Yargıtay'dan Dönüm Noktası: WhatsApp Mesajları Artık Delil Olarak Geçerli

Ekipler, karadan kurdukları geleneksel varagele sistemiyle gemide mahsur kalan 11 mürettebatı kurtarmayı başardı.

Yapılan kurtarma çalışmalarında ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, denizden iki römorkör ve Nene Hatun acil müdahale gemisini hazır bekletirken, karada ise insan talisiye aracıyla oluşturulan geleneksel varagele yöntemiyle mürettebatı kurtardı.

GEMİNİN ÖZELLİKLERİ VE YAŞANAN OLAY SONRASI AÇIKLAMA

Bin 637 groston ağırlığında, 79 metre uzunluğunda ve 11,5 metre genişliğinde olan geminin yükü, 600 ton dizel yakıt olarak belirlendi. Valilik tarafından yapılan açıklamada, yaşanan olayın ardından 11 mürettebatın kurtarıldığı ve geminin durumunun hava koşulları açısından inceleneceği vurgulandı.

Açıklamada, "Sahil Güvenlik Komuta Merkezi’nden alınan bilgiye göre; içinde 600 ton petrol bulunan 79 metre uzunluğundaki Kadriye Ana isimli gemi, gece 01.07’de Zeytinburnu Sahili bölgesinde karaya oturmuştur. Gemide bulunan 11 mürettebat; Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti, itfaiye ve AFAD ekipleri tarafından yürütülen çalışmayla kurtarılırken olayda ölen ya da yaralanan olmamıştır. Yapılan ilk incelemede olay nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği ya da akaryakıt sızıntısının meydana gelmediği tespit edilmiş olup gemiyi kurtarma çalışmaları için uygun hava koşullarının oluşması beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.