Gaziantep'in sevilen ressamlarından Abdurrahim Güney, tuval üzerine akrilik boya tekniğiyle yaptığı eserlerden oluşan "Bakışlar" temalı resim sergisini, SANKO Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturdu. Serginin açılışı, SANKO Holding yetkilileri, resim öğretmenleri, öğrenciler ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

Abdurrahim Güney, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne vurgu yaparak, "Daha yaşanabilir bir dünya için toplumların ortak paydası olan sanatın, birleştirici yönünü göz ardı etmemeliyiz" dedi. Ayrıca, Güney, resim sanatının hem kendisi hem de ailesi için bir yaşam biçimi olduğunu dile getirerek, 40 yılı aşkın süredir resim yaptığını belirtti. Eserlerinde gözlere ağırlık veren Güney, renk ve ton bağlantısına dikkat ederek portreleri renkli arka plan önünde betimleyerek izleyici ile resim arasında güçlü bir bağ kurmayı amaçladığını ifade etti.

Sanatın toplumların gelişimine büyük katkı sunduğunu belirten Güney, her bireyin sanatın bir dalıyla ilgilenmesi veya sevdiği işi yapması gerektiğini vurguladı. Güney, Gaziantep'in tarihindeki önemine de değinerek, Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümünde eserlerini Gaziantepli sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Ayrıca, Güney, Cumhuriyetin ilanının 100. yılını kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andı.

Sergi açılışına, SANKO Sanat Galerisi yöneticileri, ressam Ayşegül Bakkaloğlu, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmenleri Hüseyin Yıldırım ve Özer Çağlar, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Sergi sonrası, ressam Ayşegül Bakkaloğlu, Hüseyin Yıldırım ve Özer Çağlar, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin bilimsel yayını olan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" isimli bilimsel yayını Güney'e takdim etti.

“Çözüm Bakanlığı” Bir Kez Daha Çocuklar İçin Sahne Aldı “Çözüm Bakanlığı” Bir Kez Daha Çocuklar İçin Sahne Aldı

Abdurrahim Güney'in "Bakışlar" temalı kişisel resim sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi'nde 17 Kasım 2023 tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

ABDURRAHİM GÜNEY: SANAT VE TOPLUMUN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR

Abdurrahim Güney, 1969 yılında Erzurum Pasinler'de doğdu. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı. Güney, kişisel olarak 11 sergi açtı, ulusal ve uluslararası 16 ödül kazandı ve birçok resmi ve özel koleksiyonda eserleri bulunuyor.

Sanatçı, Güzel Sanatlar Akademisi'nde sanatsal faaliyetlerine devam ederken, Antalya Atatürk Anadolu Lisesi'nde resim öğretmeni olarak görev yapıyor. Güney'in çalışmaları genellikle ekspresyonizm akımının etkisi altında olup duyguları, heyecanları ve iç dünyasını tuvaline aktarma amacını taşıyor. Son dönem çalışmaları kadın portreleri ve atlar üzerine yoğunlaşan Güney, bu eserlerde özellikle Türk kültüründeki atların önemine dikkat çekiyor.

Kadın portrelerindeki güzellikle bilinen kelebekleri çalışmalarına ekleyerek kendine özgü bir anlatım biçimi oluşturan Güney, izleyici ile eserleri arasında güçlü bir bağ kurmayı amaçlıyor. Çalışmalarında kadın portrelerini çiçekler, kelebekler, köpükler ve baloncuklar gibi figürlerle birleştirerek izleyici üzerinde derin bir etki bırakmayı hedefliyor.

Editör: İsa Aslantaş