Ruslar resmen itiraf etti! Odesa'yı biz vurduk!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Kalibr füzelerinin, Odesa limanındaki askeri altyapıyı yok ettiğini söylerken, Rusya Savunma Bakanlığı da, Rus güçlerinin Odesa limanındaki bir Ukrayna savaş gemisini ve ABD tarafından gönderilen Harpoon gemisavar füzelerinin bulunduğu bir depoyu imha ettiğini açıkladı. Bu açıklamalarla, saldırının Rusya tarafından yapıldığını açıklanmış oldu.

Ruslar resmen itiraf etti! Odesa'yı biz vurduk!

NELER OLDUĞU GÖRÜLMELİ'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise, Rus ordusu tarafından Ukrayna’nın Odesa Limanı’na düzenlenen saldırı hakkında yaptığı açıklamada, Moskova’nın Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı ihlal ettiğini bildirdi, “Rusya ‘vaatlerini yerine getirmemenin’ yollarını buluyor” ifadesini kullandı. Zelenskiy, Rusya’yı barbarlıkla suçlayarak, “Rusya ile bir tür diyaloğa, bir tür anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli... Bu saldırı sonucunda Odesa Sanat Müzesi binası da hasar gördü. Rus barbarlığı bizi zaferimiz için ihtiyaç duyduğumuz silahları elde etmeye daha da yaklaştırıyor” dedi.

SERT TEPKİ: ÇABALAR BALTALANIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, söz konusu saldırının yapılan anlaşmayı baltaladığını belirtti. Blinken, “Bu saldırı, Rusya’nın yapılan anlaşmada verdiği sözleri yerine getireceğinin güvenilirliliği konusunda ciddi endişeler doğurmaktadır ve Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Ukrayna’nın tahılları piyasaya sürmek konusundaki çabalarını baltalamaktadır” ifadelerini kullandı.

MSB: İLK TAHIL SEVKİYATI İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın güvenli şekilde dünya ülkelerine ulaştırılması ve bu amaçla ilk geminin sefere çıkabilmesi için İstanbul’da oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın güvenli şekilde dünya ülkelerine ulaştırılması için İstanbul’da teşkil edilen Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde çalışmalar sürüyor. Tahıl yüklü ilk geminin Ukrayna limanlarından en kısa zamanda seyre başlamasına yönelik koordine de devam ediyor” ifadelerine yer verildi. 

Bu arada Ukrayna Limanları İdaresi de İstanbul’da imzalanan anlaşma kapsamında Odesa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarında tahıl kervanları oluşturulmaya başlandığını açıkladı. 

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER