Rusya'dan ambargolara karşı yeni hamle: İzinsiz alın!

Başbakan Mikhail Mişutin, küçük ve orta boyutlu işletmelere destek için çıkartılan dördüncü paket kapsamında "paralel ithalatı" onayladı.

Rusya'dan ambargolara karşı yeni hamle: İzinsiz alın!

Ambargolar nedeniyle, Rusya'da enflasyon arttı. Mişutin şimdiye dek marka sahibinin onayı olmadan ürünlerinin Rusya'da satılamadığını söyledi.

GARANTİ ALTINA ALAMAYA ÇALIŞIYOR

Başbakan, şirketlerin izni olmadan perakendecilerin ithalat yapmasına izin verilmesinin, insanların gerekli ürünlere hızla ulaşması için piyasayı doygunluğa ulaştırmayı ve "yabancı politikacıların dostane olmayan hamlelerine" karşın ürün tedariğini garanti altına almayı amaçladığını belirtti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Mişutin televizyonda yaptığı açıklamada, ürün listesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'yla koordine olunarak hazırlanacağını belirtti.

RUSYA'DA ENFLASYON YÜKSELDİ

Ruble'nin değeri düşerken, Rusya'da yıllık enflasyon bu hafta % 15,66'ya yükseldi. Özellikle şekerde yüksek fiyatlar ve tedarik problemleri yaşandı. Ülkenin beş büyük şeker üreticisiyle ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Rusya, rublenin değerini yükseltmek için "dost olmayan ülkelerin" doğal gaz ücretlerini rubleyle ödemek zorunda kalacağını söylemişti.

Ancak AB bu fikri reddetti ve Almanya Başbakanı Olaf Shcohz'a Avrupa'nın ambargolardan etkilenmeyen bir Rus bankasına euro ödeme yapabileceği ve daha sonra bankanın bu parayı rubleye çevirebileceği söylendi.

YÜZLERCE MARKA RUS PİYASASINDAN ÇEKİLDİ

Ukrayna'nın işgalinin başladığı 24 Şubat'tan bu yana yüzlerce küresel marka Rus piyasasından çekildi ya da satışlarını durdurdu.

Bazı şirketler sise temel beslenme ve hijyen ürünlerini satmaya devam etti. Öte yandan, yeni bir kararla Rus devlet kurumlarının kritik bilgi altyapısı için önceden onay almadan yabancı yazılımlar satın alması yasaklandı.

Karar, devlet kuruluşları tarafından kullanılan telekom ve bilgi sistemleri, aynı zamanda savunma, sağlık, ulaşım, enerji ve finans şirketlerini kapsıyor.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER