Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nün verilerine göre, küresel gıda fiyatları Mayıs ayında tahıl ve süt ürünlerindeki artışların etkisiyle üst üste üçüncü kez yükseldi. Bu durum, sofralarımıza yansımasıyla endişe verici bir hal alıyor.

ENDEKSTE YÜZDE 0,9 ARTIŞ

FAO tarafından derlenen Gıda Fiyat Endeksi, Nisan ayındaki 119,3 puandan Mayıs ayında yüzde 0,9 artarak 120,4 puana yükseldi. Bu durum, küresel gıda fiyatlarının son bir yıldır ilk defa artışa geçtiğini gösteriyor.

TAHILLAR VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYATLARDA ÖNDE

Endeksteki artışın arkasında ise tahıl ve süt ürünlerindeki fiyat artışları yatıyor. Tahıl Fiyat Endeksi aylık yüzde 6,3 artarken, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ise yüzde 1,8 yükseliş gösterdi.

BDDK'dan Kredi Kartı Limitlerine Radikal Değişiklik BDDK'dan Kredi Kartı Limitlerine Radikal Değişiklik

BUĞDAYDA FİYAT ARTIŞI

Buğday fiyatları, Kuzey Amerika, Avrupa ve Karadeniz gibi ana üretim bölgelerinde 2024 hasadını olumsuz etkileyen koşullar nedeniyle Mayıs ayında artış gösterdi. Mısır fiyatları ise Spiroplasma hastalığının yayılması ve Güney Amerika'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle yükselişe geçti.

SÜT ÜRÜNLERİNDE YAZ TALEBİ ETKİLİ

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi'ndeki artışta ise yaz tatili öncesinde gelen talep artışı ve Batı Avrupa'da süt üretiminin tarihi seviyelerin altına düşebileceği beklentileri etkili oldu.

ŞEKER VE BİTKİSEL YAĞDA GERİLEME

Şeker Fiyat Endeksi ise Brezilya'da yeni hasat sezonunun iyi başlaması ve uluslararası ham petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Nisan ayına göre yüzde 7,5 oranında geriledi. Bu durum, şeker fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturdu.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi de Nisan ayına göre yüzde 2,4 oranında düştü. Mevsimsel üretim artışları ve zayıf küresel talep nedeniyle palm yağı fiyatlarındaki düşüş, bitkisel yağ fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

ET FİYATLARINDA SINIRLI DÜŞÜŞ

Et Fiyat Endeksi ise Mayıs ayında aylık yüzde 0,2 ile sınırlı bir düşüş yaşadı. Kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan etlerinin uluslararası fiyatları düşerken, domuz ve küçükbaş hayvan etlerinin fiyatları artış gösterdi.

TÜRKİYE'DE GIDA FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Küresel eğilimin aksine, Türkiye'de gıda fiyatları artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs ayında aylık gıda enflasyonu yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 70,14 olarak gerçekleşti. Ankara'daki gıda fiyatları baz alınarak hazırlanan Türk-İş'in mutfak enflasyonu ise aylık yüzde 7,02, yıllık yüzde 83,06 olarak gerçekleşti.

Editör: İsa Aslantaş