Giresun'un Tarihî Çakrak Kilisesi Restore Ediliyor

Giresun'un Alucra ilçesinde, 19. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihî Çakrak Kilisesi, Giresun İl Özel İdaresi tarafından orijinal yapısına uygun bir şekilde restore ediliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir'den Anneler Günü'ne Sanat Dolu Hediye Kahramanmaraş Büyükşehir'den Anneler Günü'ne Sanat Dolu Hediye

Tarihî Bir Miras: Çakrak Kilisesi

Restorasyon çalışmalarının ilk aşaması tamamlanan Rum Ortodoks kilisesi, Giresun'a 90 kilometre, Alucra ilçesine ise 47 kilometre uzaklıkta, bin 500 rakımda bulunmaktadır. Kilise, Giresun'u İç Anadolu'ya bağlayan yol güzergahında yer almakta olup, bölgeye Islahat Fermanı'nın ilanından sonra yapılan dört kiliseden biri olarak tarihi bir öneme sahiptir.

Restorasyonun İlk Aşaması Tamamlandı

Giresun İl Özel İdaresi tarafından yapılan açıklamada, "Alucra’ya bağlı Çakrak köyündeki Çakrak Kilisesi’nin turizme kazandırılması projesinde restorasyon çalışmalarının 1. etabı tamamlandı. İdaremiz ilk etap restorasyon çalışmalarını aslına uygun olarak titizlikle tamamladı. Yenileme çalışmalarında, taşıyıcı kemer ve kolonları onarıldı, duvarları ve iç mekânında önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bunun dışında zaman içerisinde tahrip edilmiş köşe ve duvar taşlarının eksikleri tamamlandı. Yapılan restorasyon çalışmalarıyla beraber, kiliseye ait zemin döşemesi, sütunlar, sütun başlık ve kaideleri, metal ve benzeri mimari kalıntılar açığa çıkarıldı. Etap-2 için çalışmalar yeni sezon ile devam ettirilecektir. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında turizmin önemli bir değeri olacağına inanıyoruz” denildi.

20231116aw077517-4

Kaynak: iha