Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza! Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayına ait Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yıl sonu dolar kuru tahmini 37,75 TL olarak belirlendi.

ENFLASYON BEKLENTİLERİNDE DÜŞÜŞ

Anket verilerine göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 43,64 iken, bu dönemde yüzde 43,52'ye geriledi. Bu küçük düşüş, enflasyon beklentilerinde kısmi bir iyileşme olduğunu gösteriyor.

DÖVİZ KURU BEKLENTİLERİNDE İKİNCİ DÜŞÜŞ TRENDİ

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi, bir önceki anket döneminde 38,78 TL iken, bu dönem 37,75 TL olarak güncellendi. Önceki dönemlerde 40 TL olarak belirlenen beklentinin ardından gelen bu ikinci düşüş, döviz kuru beklentilerinde istikrarlı bir gerileme trendini ortaya koyuyor.

POLİTİKA FAİZİ BEKLENTİLERİ

Cari yıl için Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) artış beklentisi yüzde 3,3'te, gelecek yıl için ise yüzde 3,7'de sabit kaldı. TCMB'nin politika faizine ilişkin beklentiler ise cari ay ve üç ay sonrası için yüzde 50 olarak belirlenmiş durumda. Ancak, 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 37,11'den yüzde 35,90'a düştü.

Editör: İsa Aslantaş