"Afrin Marşı"nın sözlerini "Güneş Harekatı"na atfen yazmış

Jandarma Genel Komutanlığının, Zeytin Dalı Harekatı için ‘Afrin Marşı’ ismiyle yeniden bestelediği "Aslan Mehmetçik" şiirinin yazarı Elbistanlı Ramazan Pamuk’un, şiirini 2008 yılında Kuzey Irak’a yönelik olarak yapılan ‘Güneş Harekatı’ndan esinlenerek kaleme aldığı ortaya çıktı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 46. Muhtarlar Toplantısı’nda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili bir marş ya da şiir yazılmamış olması yönündeki açıklamalarının ardından harekete geçen Jandarma Genel Komutanlığı, Elbistanlı şair Ramazan Pamuk’un 8 kıtalık ‘Aslan Mehmetçik’ isimli şiirinin 4 kıtasını yeniden besteledi. Pamuk’un Şubat 2008’de kaleme aldığı şiirle ilgili ilk beste çalışmasının 2010 yılında yapıldığı öğrenildi. 2010 yılında Jandarma Genel Komutanlığının başlattığı beste çalışması yarım kalmıştı. En son 2 ay önce şair Ramazan Pamuk’la tekrar irtibata geçen Jandarma Genel Komutanlığı görevlileri, Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarına karşı Zeytin Dalı Harekatı’nda kahramanca mücadele eden Mehmetçiklere, Elbistanlı şair Ramazan Pamuk’un yazdığı "Aslan Mehmetçik" şiirini yeniden besteleyerek, destek verme kararı aldı.


İlk dizeleri, "Doğmamış cihana böyle bir aslan, kükremiş sel gibi coşar Mehmedim" olan şiir, marş ritminde yeniden düzenlendi. "Aslan Mehmet’im" adı verilen marşın bestesi Özlem Üngör Kavadar, düzenlemesi ise Jandarma Bando Kıdemli Başçavuş Nuri Sarp tarafından yapıldı. Şiiri besteleyen Özlem Üngör Kavadar ile İlker Gökkaya tarafından seslendirildi.


Şiirin yazılış hikayesi ise 2007 yılının Ekim ayında tüm ülkeyi derinden etkileyen bir olayla başladı. Şırnak’ın Gabar Dağı’nda 7 Ekim 2007 tarihinde 12 arkadaşı ile birlikte şehit düşen Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un cenaze töreninde kızı Güneş’in yırtık çoraplı ve yalın ayak görüntüleri tüm Türkiye’yi ağlatmıştı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21 Şubat 2008’de Kuzey Irak’a yönelik başlattığı hava destekli sınır ötesi kara harekatına şehit Onbaşı Kasım Aksoy’un kızı Güneş’in ismi verilmişti. Şair Pamuk, harekatın 5. gününde kaleme aldığı şiirini, harekat 29 Şubat 2008 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerinin Türkiye sınırları içine dönmesiyle son bulmuştu. Şair Pamuk’un, harekatın 5. günü olan 26 Şubat 2008’de yazdığı 8 kıtalık ‘Aslan Mehmetçik’ isimli şiiri, Güneş Harekatı’na adını veren Şırnak’ın Gabar Dağı’nda 7 Ekim 2007 tarihinde şehit düşen Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un kızı Güneş’in tüm Türkiye’yi ağlatan yırtık çoraplı ve yalın ayak görüntüleri üzerine yazmaya karar verdiği öğrenildi.


Yeniden bestelenen şiir, Jandarma Genel Komutanlığının Youtube sayfasından paylaşıldı.


Çocukluğundan beri şiir yazan Elbistanlı şair Ramazan Pamuk’un, ‘Hilkati’ mahlası ile kaleme aldığı şiirin 8 kıtası ise şu şekilde:


“Doğmamış cihana böyle bir insan


Kükremiş sel gibi, coşar Mehmetçik


Yüreğinde saklar sarsılmaz iman


Durmayıp yerinde, koşar Mehmetçik


 


Yan gözle baktırmaz vatana yurda


Yağmurda ıslanır, yüzer çamurda


Dağlar meskenidir, ilerler karda


Nice engelleri, aşar Mehmetçik


 


Şehitlik mertebe, hem alın yazı


İndirmiş göklerden ayı yıldızı


Bayrağa bulanmış kanı kırmızı


Sığmıyor kabına, taşar Mehmetçik


 


Yazdığı destanlar kazınmış taşa


Düşmanlar görünce düşer telaşa


Her zaman her yerde güreşir başa


Şan ile şerefle, yaşar Mehmetçik


 


Vatanı her şeyden elzemdir ona


Bırakır arkada yavuklu, ana


Doğuştan nişanlı olmuş yurduna


Ayrılmaz peşine, düşer Mehmetçik


 


Zincirler eriyip, surlar devrilir


Hainler kaçmadan önü çevrilir


Bir zafer muştusu bize verilir


Nebi ocağında, pişer Mehmetçik


 


Hilkati’yim meftun oldum adına


Erilmez ki şehadetin tadına


Fatihalar okunmalı yâdına


Cenneti alada, beşer Mehmetçik.”


 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER