Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk ayin!

Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl sonra ilk ayin!

Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra yapılacak ayin için Van'a gelen Hristiyan konuklar, teknelerle adaya taşınmaya başladı.

Van'ın Akdamar adasındaki tarihi Ermeni Kilisesi'ndeki ayine saatler kaldı. Hazırlıklar tamam. Son kontroller için adaya giden Van Valisi de tartışmalı haçın 1. 5 ay sonra yerine, yani kilisenin çatısına asılabileceğini söyledi.

Neredeyse bir asır sonra, Ermenilerin kutsal saydığı Akdamar adasında bulunan tarihi kilisede ilk kez ayin yapılacak, binlerce kişi bu tarihi kilisede dua edecek...

Sabah 07.30 sıralarında Van merkeze 45 kilometre uzaklıkta bulunan Gevaş ilçesindeki Akdamar İskelesi'ne gelmeye başlayan, aralarında Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan'ın da bulunduğu din adamları ile konuklar, teknelere alındı.

20 dakikalık tekne yolculuğunun ardından adaya ulaşan konuklar, ayin için hazırlıklara başladı.

Ayine katılmak üzere Van'a gelen Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü ile ayini yönetecek Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan da, adaya gitti.

Ayin dolayısıyla Van Emniyet Müdürlüğü adada sivil giyimli 50 polis görevlendirdi. İskele çevresinde ise 500 polis görev aldı. Emniyet Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren dedektör köpeği "Lady" ise iskele ve adada bomba aradı.

Jandarma Komutanlığı ile Sivil Savunma Müdürlüğüne ait botlar ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden 7'si uzman 30 sağlık görevlisi ayin dolayısıyla adada bulunduruluyor. Sağlık ekibinin yanı sıra Sağlık Müdürlüğüne ait hava ambulansı da adada bekletiliyor.

Saat 11.00'da başlayacak ayini, Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan yönetecek.

Ayini ulusal ve yabancı medya kuruluşlarından yaklaşık 200 basın mensubu izleyecek. Ayin için gelecek konukların, iskelede bekleyen 17 tekne ile adaya ulaşımı sağlanacak.

Tartışılan haç

Ve tartışılan haç... Teknik nedenlerden ötürü kilisenin çatısına asılamayan ve bu nedenle bazı kesimlerin tepkisini çeken haç da geçici yerine monte edildi.

Ermeni Patriği Ruhani Meclis Başkanı Başpiskopos Aram Ateşyan da ayin öncesi Van Müftüsü Nurullah Arvas'ı ziyaret etti. Barış mesajları verdi:

"Kilisede çan sesi duyulmayacak. Ama çan sesi bizim kulaklarımızda devamlı çınlayacak. Haç sorunu çıktı. Ancak biz izah etmeye çalıştık ki, bu acemice yapılacak bir iş değildir. Haçın daha doğrusu usta ellerle yerine koyulması lazım. inşallah huzur içerisinde geçer."

AKDAMAR KİLİSESİ

Van Valiliğinin teklifi ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın onayı ile yılda bir gün ayine izin verilen Van Gölü'ndeki ada üzerinde bulunan Akdamar Kilisesi, 915-921 yılları arasında inşa edildi. Daha sonra manastıra dönüştürülen kilise, 2007 yılında restore edilerek anıt müze olarak hizmet vermeye başladı.

Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından Keşiş Manuel'e yaptırılan kilise, Ermeni halkı açısından büyük önem taşıyor. Ermeniler, bu kiliseyi ziyaret etmeyi, dini bir vecibe olarak görüyor.

Kutsal haç adına yaptırılan ve din adamlarının yetiştirilmesi açısından önem taşıyan kilisede, 1915 yılına kadar din adamlarının yetiştiği ve bu tarihe kadar ayin yapıldığı biliniyor. 1915 yılındaki Rus işgalinin ardından ayinekapatılan ancak sit alanı olarak koruma altına alınan kilise, 95 yıl aradan sonra ilk kez bir ayine ev sahipliği yapıyor.

Adanın ortasında yer alan kiliseye batı ve güneyden birer kapı vasıtasıyla giriliyor. Zengin figürlerin yer aldığı kilise duvarlarında, İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunuyor.

Bu sahnelerden, Yunus Peygamber'in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın cennetten kovulması, Hazreti Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, Samson Filistinli ikilisi, ateşte üç İbrani genci, Aslan ininde Daniel figürleri göze çarpıyor.

Dini ve dünyevi sahnelerden başka hayvan figürlerinin de göze çarptığı kilisenin iç tarafında ise günümüzde büyük ölçüde bozulmuş freskler yer alıyor. (Mynet)Akdamardaki tarihi ayin başladı | video.mynet.com

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63