Alman Dışişleri Bakanı: "Şiddeti durdurun"

Alman Dışişleri Bakanı:

Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'den "şiddeti durdurun" çağrısı geldi.Berlin'de Katar Dışişleri Bakanı ile görüşen Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Mısır'daki hükümeti şiddeti durdurmak için bir an önce adım atmaya çağırdı.


Berlin'deki görüşme öncesi bir açıklama yapan dışişleri bakanları Mısır'daki şiddet ortamının biran evvel sona erdirilmesini istedi.


Guido Westerwelle, "Mısır’daki acımasızca olan şiddetten dolayı şaşkınız ve sarsıldık. Hükümet, şiddeti bitirecek hamleler yapmalı, yoksa ileride böyle bir fırsat olmayabilir" dedi.


Westerwelle, Mısır'daki tüm tarafların bir araya gelerek soruna çözüm bulmaları gerektiğini, aksi takdirde iç savaş ihtimali olduğunu söyledi.


Alman Dışişleri Bakanı, Pazartesi günü Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçiler düzeyinde Brüksel’de Mısır konusunu görüşeceklerini, ayrıca Dışişleri Bakanları'nın da konuyla alakalı bir görüşme yapacağını söyledi.


Her iki bakan müzakere sürecini desteklemek için tutuklu olan siyasilerin serbest bırakılmasını da istedi.


Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyya da Mısır’daki durumdan çok endişeli olduklarını ve çözüm için şiddetin bitmesi gerektiğini söyledi.


El Atiyya, "O bölgenin kötüye gitmesi sadece o bölgeyi etkilemez, bütün dünyayı etkiler. Mısır, Arap dünyasının belkemiği. Kafasız vücut olur mu? Aynen de kafasız diyalog olmaz. Tutuklular serbest bırakılmalı" dedi.


Bu arada, Almanya'nın Mısır'daki gelişmelerden dolayı yeni silah ihracatı yapılması için onay vermek istemediği belirtildi.


Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, ''Focus'' dergisine yaptığı açıklamada, Almanya'nın silah ihracat politikasının zaten kısıtlayıcı olduğunu, özellikle son gelişmeler ışığında bunun böyle kalacağını ifade etti.


TRTHABER


Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2013, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73