Anneler çocuklarının yolunu gözlüyor

Anneler çocuklarının yolunu gözlüyor

Çocukları terör örgütünce dağa kaçırılan ve çeşitli propagandalarla kandırılan 57 anne, endişeli şekilde evlatlarının geri dönmesini dört gözle bekliyor.


Çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını savunan ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önü ile Dağkapı Meydanı'nda başlattığı oturma eylemi 10'ncu gününe girdi.  Erzurum, Van, Bitlis, Mardin ve Batman'dan gelen ailelerin de destek vermesiyle eyleme katılanların sayısı 46'ya ulaştı.


Çocuklarının resimlerini ellerinden düşürmeyen ve onları öpüp okşayarak özlemini gidermeye çalışan annelerin feryatları yürekleri dağlıyor. 


Evlatlarından ayrı kalmanın verdiği üzüntüyü derinden yaşayan anneler, oturma eyleminde tanıştıkları ve kendileri gibi aynı sıkıntıyı çeken diğer kadınlara sarılarak gözyaşı döküyor. Çocuklarına duydukları özlemi ifade etmeye çalışan anneler, günlerdir uykusuz ve gıdasız kalmanın sebep olduğu dirençsizlik nedeniyle zaman zaman fenalaşıp bayılıyor. 


Bayılan kadınlara 112 Acil Servis ekipleri olay yerinde müdahale ederken, bazıları sedyeyle götürüldükleri ambulans veya hastanede tedavi ediliyor.


Bitlis


Bitlis'in Hizan ilçesinde Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıfta okuyan ve aynı zamanda astım hastası olan 16 yaşındaki Vedat Aydın'ın ailesi de, evlatlarının yolunu gözlüyor. Terör örgütü PKK'nın elinde olduğunu öğrendikleri çocuklarını geri getirmek için 7 gün Kaymakamlık önünde eylem yapan Aydın ailesi, olumsuz hava koşulları nedeniyle eyleme son vermek zorunda kaldı.


İzmir


İzmir'de de çocukları dağa kaçırılan 6 ailenin endişeli bekleyişi sürüyor. Polise başvuran 4 aile, çocuklarının yanı sıra mahalleden de 2 gencin terör örgütünce kandırılarak dağ kadrosuna katılmak üzere götürüldüğünü belirterek, evlatlarının bir an önce kurtarılmasını istiyor. 


Ailelerin verdiği bilgiye göre, Mehmet Urak (18), Kamuran Gökay (19), Emrah Fırtına (22), Adem Tekik, Selam Öztürk'ten (20) ile vatani görevini yaparken firar eden Salim Kalın'dan (20) haber alınamıyor. 


Bunun dışında İzmir'den 13 ailenin daha çocuklarının kayıp olduğuna ilişkin başvurusu bulunuyor. 


Adıyaman


Adıyaman'da ise Arzu Kahraman (17) ve Ruken Yıldız (15) adlı iki öğrencinin 5 Mayıs'ta dağa kaçırıldığı bildirildi. Çocuklarının kandırıldığını dile getiren aileler, evlatlarının kurtarılması için yardım talebinde bulunuyor.  


İstanbul


İstanbul'da 2 aile, terör örgütünce dağa kaçırıldığını öğrendikleri çocuklarının yolunu gözlüyor. Ailelerden, Seda Yılmaz oğlunun, Erdal Eren de yeğeninin terör örgütünce dağa kaçırıldığı gerekçesiyle Mazlum-Der İstanbul şubesine başvurdu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66