Asenalardan anlamlı ziyaret

Asenalardan anlamlı ziyaret

Yaşlılara Saygı Haftası münasebetiyle Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanlığı Asenalar Birimi Huzurevi ziyareti gerçekleştirerek, büyüklerimize mini konser etkinliği gerçekleştirdi. Kendileriyle sohbetler edip gün sonu kıymetli büyüklerimizin ellerini öperek, hayır dualarını aldılar.


28 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette, ziyaretleri daha sıklıkla yapacaklarını dile getiren Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanlığı Asena Birimi Başkanı Elif Zorlusoy; "Öncelikle belirtmek isterim ki bugün burada bulunmaktan son derece mutluyuz. Doğamızda var olan çocukluk ve gençlikte tüm ihtiyaçlarımız için ebeveynlerimizden yardım isteriz. Ancak bu evreleri takip eden yaşlılık evresinde ise çevremizde ki insanlardan tek beklediğimiz ilgidir. Yaşlılarımızı toplumdan arındırmak doğru değildir. Aksine dün ile yarın arasında köprü olan büyüklerimiz toplumla bütünleştirilmelidir. Bir gün değil her gün görmek, kalplerine dokunmak, ellerini öpmek gerekmektedir. Biz bugün burada ellerini öperken yüzlerinde oluşan tebessümün güzelliğini gördük. Aile olmak için kan bağının şart olmadığını, sevgi ve saygının aile olmaya yetebileceğini gördük. Her zaman gelin derken ne kadar içten olduklarını hissettik. Şeyh Edebali'nin Osmangazi'ye verdiği "Ey oğul! Ananı, atanı say! Bereket büyüklerle beraberdir." nasihatindeki bereketin; huzurun, mutluluğun, duanın bereketi olduğunu gördük. Ziyaretlerimizi daha sık yapacak yaşlılarımızla daha çok vakit geçireceğiz. İnsanların da yaş, cinsiyet, meslek fark etmeksizin duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum.  Çünkü inanıyorum ki duyarlı olduğumuz kadar yararlı olabiliriz” dedi.


Büyüklerimizin bizim için önemli olduğuna vurgu yapan Ülkü Ocakları Kahramanmaraş İl Başkanı Hüseyin Kayış ise "Türk kültürünün önemli bir parçası da yaşlılara saygıdır. Bu kültürü yaşantımıza yerleştirebilmek ancak yaşlılarımızla iç içe olmaktan, onlara vakit ayırmaktan geçmektedir. Türk kültürü yaşlılara saygı, sevgi, bağlılık duygularıyla yaklaşmaya, onları toplumla iç içe tutmaya önem vermiştir. Zira kültür ve değerlerimizi yarına aktaran en değerli varlıklar yaşlılarımızdır. Büyükler örf ve adetlerimizin geleceğe taşınmasında etkili olduğu kadar bir milletin birikim ve tecrübelerinin yeni nesillere aktarılmasını sağlayan değerlerimizdir" şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER