Ayşe ve Sema devlet korumasına alınmalı!

Ayşe ve Sema devlet korumasına alınmalı!

Türkoğlu ilçesine bağlı Kırmakaya köyünde oturan Yunus ve Hatice Tanrıkulu çiftinin 2000 yılında dünyaya gelen ve birbirine yapışık olan 6 yaşındaki siyam ikizleri Ayşe ve Sema kardeşlerin şimdi de Trabzon’da dilendirildiğinin ortaya çıkması kentte büyük üzüntüye yol açtı.
Star Gazetesi’nin Cumartesi günkü sayısının manşetinde ‘İkiz Utanç’ başlığı ile yayımlanan haberde; doğduklarında ailesi istemeyince 4 yıl Adana’da Balcalı Hastanesi’nde kalan siyam ikizlerinin, şimdi de Trabzon’da kimliği belirsiz biri 40 yaşında diğeri 15 yaşlarındaki bir genç tarafından dilendirildiği yazıldı. İkizlerin daha öncede Manisa-Sarıgöl’de dilendirilmesinin basına yansıması üzerine baba Yunus Tanrıkulu hakkında soruşturma açılmış ve çocuklarını dilendirmemesi yönünde yetkililerce gerekli uyarılarda bulunulmuştu.
Ancak; baba Tanrıkulu çocuklarını dilendirdiği şeklindeki iddiaları kabul etmemişti.
Siyam ikizlerinin dilendirildiğinin yine basına yansıması üzerine telefonla görüştüğümüz Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış; “Daha önceki dilendirilme olayının ortaya çıkmasının ardından babaya çocuklarını dilendirmemesi yönünde uyarılarda bulunmuştuk. Çocuklar için devlet tarafından gerekli yardımlar da yapılıyordu. Bu arada çocukların dilendirilmeye götürülmesinin önlenmesi için de denetimler sürdürülüyordu. Tekrar bir inceleme ve soruşturma başlatacağım” diye konuştu.
İzinde olan ve Pazartesi günü yeniden görevine başlayacak olan Türkoğlu Kaymakamı Gazi Levent Kurtoğlu ise; daha önceki dilendirme olayı sonrasında köye giderek incelemelerde bulunan sosyal hizmet uzmanının çocukların o aşamada ailesinin yanında kalmasının daha uygun olacağı şeklinde rapor verdiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Babaya çocuklarını dilendirmemesi yönünde gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Kaldı ki, siyam ikizlerinin her türlü ihtiyaçları için aileye yardımda bulunuluyor. Bu arada doktora götürülmesinin gerektiği durumlarda da bize haber edilmesini istemiştik. Siyam ikizlerinin dilendirildiğinin ortaya çıkması yine bizi çok üzdü. Pazartesi günü görevimin başında olacağım ve hemen konuyu inceleyeceğim.”
Kırmakaya Köyü Muhtarı Mevlüt Yuvarlak ta, siyam ikizlerinin dilendirildiğinin yine basına yansımasının kendilerini çok üzdüğünü belirterek, babayı defalarca uyardığını ve imkanlar ölçüsünde gözetim altında tutmaya çalıştığını ancak iki gün önce gece köyden otomobili ile çocukları da yanına alarak gittiğini tahmin ettiğini söyledi.
Öte yandan; önceki dilendirme olayı sonrasında siyam ikizlerinin hastaneden alınarak yanlarında kalmaya başlamasının ardından baba Tanrıkulu’nun maddi imkanlarında gözle görülür önemli iyileşmeler meydana geldiği gündeme gelmişti.
Olayın duyulması ile bir hayli üzüntü yaşayan vatandaşlar ise; “Siyam ikizi kızlarını yine dilendirirken medyaya manşet olan Yunus Tanrıkulu’nun duygu sömürüsü ve Kahramanmaraş’ın kötü reklamını yapmaya ne hakkı var? Ayşe ve Sema kardeşler devlet korumasına alınmalı” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2006, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63