Bedellide yaş sınırı ne olacak?

Bedellide yaş sınırı ne olacak?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz. bedelli askerlik ile ilgili çalışmanın bayramdan sonra tamamlanacağını söyledi.


Bakan İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Başkanlığı’nın düzenlediği bayramlaşma programına katılmak için Sivas’a geldi. Havayolu ile kente gelen Yılmaz’ı Nuri Demirağ Havaalanı’nda Vali Vekili Vefa Kaya, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, protokol üyeleri ve partililer karşıladı. Bir süre havaalanında dinlenen Bakan Yılmaz, daha sonra bayramlaşma programı için İnönü Konağı’na geçti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedeli askerlikle ilgili olarak, şöyle dedi:

"Daha önce de açıklandı. Belli bir çalışma yapılıp bir noktaya gelmiştir. Açıklandıktan sonra af gibidir bu bedelli de. Dile getirildikten, kamuoyuna duyurulduktan sonra en kısa zamanda tamamlanması lazım. Bayramdan sonra belli bir noktaya gelmiş olacak. Çalışmayı arkadaşlar bayramdan sonra tamamlayacak. Tamamlandıktan sonra biz sayın başbakanımıza arz edeceğiz. Bakanlar kurulunda değerlendirecek ve nihai açıklamayı başbakanımız yapacaktır."

Bedelli askerlikte yaş sınırlandırmasına da değinen Bakan Yılmaz, bu konuda kamuoyunda nasıl beklenti olduğunu bilmediğini anlatırken, "20’den başlar 40’a kadar gider. Bunu nasıl tespit edeceğiz? Geçmişte yapılan uygulamaları, Genelkurmay Başkanlığımız’ın görüşlerini dikkate alacağız. Sosyal hukuka, sosyal gerçekliğe hangisi çözüm olacaksa o yaş sınırı belirlenecektir. Şu anda öyle genel bir tanı olmadı. Başbakanımıza arz edeceğiz sonuçta hep beraber bakanlar kurulunda karara bağlayacağız. Sonrada Meclis’e sunulacaktır, bu iş yasayla olacaktır. Son söz milletvekillerine aittir."

Sözleşmeli erler Sivas’ta eğitilecek

Sivas’ta eğitime başlayacak olan sözleşmeli erler konsuna da değinen Bakan Yılmaz, "Yılsonuna kadar eğitim Sivas’ta başlayacaktır diye düşünüyorum. İlk aşamada 2000 sözleşmeli erin sözleşmesi yapıldı. Çok yakın bir zamanda Sivas’ta eğitime başlayacak. 2012 yılı için 10 bin daha ilana çıkıldı. Onun da başvuru süresi Aralık ayının sonuna kadar uzatıldı. O 10 bin askerde Sivas’ta eğitim alacaklar" dedi.

Milli Savunma Bakanı ve beraberindekiler daha sonra Sivas’ta ilk kez Cem Evi tarafından düzenlenen 36 Sivil Toplum Örgütünün temsilcilerinin katıldığı bayramlaşma programına katıldı. Programda Alevi dedelerinden Abdullah Atmaca dua ettirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2011, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67