Bu neyin kini

Bu neyin kini

Ankara'da başlatılan böcek operasyonunda gözaltına alınan emniyet müdürlerine, kendi meslektaşları tarafından kelepçe takılması büyük tepki topladı.


Soruşturmayla ilgili savcılığın talebi ile emniyet tarafından hazırlanan raporda ise, polislerin herhangi bir suç kaydının bulunmadığını, "suç işlemek amacıyla kurulmuş herhangi bir yapılanma ile ilişkilerine rastlanılmadığı" belirtildi.


SAVCI SORDU, EMNİYET RAPOR HAZIRLADI


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunduğu iddia edilen dinleme cihazlarına ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Durak Çetin, gözaltına alınan 11 polis şefiyle ilgili Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden bilgi istedi. Emniyet savcının talebi üzerine araştırma tutanağı sundu.


"HERHANGİ BİR YAPILANMAYLA İLİŞKİYE RASTLANMADI"


Savcı emniyetten polis şeflerinin yabancı istihbarat kuruluşları ve herhangi bir illegal örgütle bağlantılarının araştırılmasını istedi.


Savcı Çetin'in talimatı doğrultusunda gözaltındaki polis şefleriyle ilgili araştırma yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, polislerin herhangi bir suç kaydının bulunmadığını tespit etti. Polis şeflerine ilişkin herhangi bir terör örgütü veya suç örgütü irtibatları ile ilgili belge bulunamadığını belirten emniyet, "Suç işlemek amacıyla kurulmuş herhangi bir yapılanma ile ilişkilerine rastlanılmamıştır" raporu sundu.


"BAĞLANTI TESPİT EDİLEMEDİ"


Raporda polislerle ilgili şu bilgiler dikkat çekti: "Şüphelilerin eylemlerinin herhangi bir örgüt (Terör Örgütü-Suç Örgütü) faaliyeti kapsamında ya da yabancı bir devlet adına/yararına gerçekleştirip gerçekleştirmedikleri ile ilgili tespit yapılamamış ayrıca şüphelilerin herhangi bir yabancı devlet ve istihbarat kurumu veya yabancı kurum- kuruluşlar ile bağlantıları tespit edilememiştir."


Emniyet ayrıca savcılığa polis şeflerinin görev amacıyla gittiği seyahatlerin havalimanı görüntülerini de sundu.


DİNLEME KAYITLARI DOSYADA YOK


Gözaltına alınan polislerle ilgili dinleme kararı alan savcılığın polislere ait tapeleri soruşturma dosyasına koymadığı belirlendi. Müvekkillerine ait dinleme tapeleri ve emniyet fezlekesini görmek isteyen avukatların taleplerinin de savcılık tarafından geri çevrildiği ortaya çıktı. Avukat Mehmet Sürer, soruşturma kapsamında hiçbir yasal dayanağı ve delili olmadığı halde ismi geçen polislerin hedef yapıldığını belirtti.


PARMAK İZİ ALINMADI, KAMERA KAYITLARI İNCELENMEDİ


MİT görevlilerinin aramayı kameraya çekmemesi ve binada bulunan mevcut kamera kayıtlarını incelememesi tartışma konusu. Cihaz üzerinde parmak izi çalışması ve DNA araştırması da yapılmamış.


BAŞBAKAN'IN KORUMALARINA KELEPÇE


Bu arada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 emniyet mensubunun sağlık kontrolüne götürülürken ellerinin kelepçelendiği görüldü. Bazen uyuşturucu şüphelilerine bile reva görülmeyen metal kelepçenin haklarında hiçbir delil olmayan polislere uygulanması tepki çekti. (Kaynak: Bugün)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 06:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63