Çöle düşen Rus yolcu uçağının enkazına ulaşıldı!

Çöle düşen Rus yolcu uçağının enkazına ulaşıldı!

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinden havalandıktan 23 dakika sonra düşen ve 224 kişinin bulunduğu Rus Metrojet Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının enkazında 100 cesede ulaşıldığı aktarıldı.


Rusya Sivil Savunma Bakanlığı, internet adresi üzerinden düşen uçakta bulunan yolcuların isimlerini yayınladı. Öte yandan, Mısırlı yetkililer, daha önce uçağın içinden yolcuların sesinin geldiği haberlerinin aksine yapılan arama kurtarma çalışmaları kapsamında hayatta kalan yolcunun olmadığını duyurdu. Gün içinde yapılan açıklamada tüm yolcuların Rus olduğunun ifade edilmesine rağmen, Mısır tarafından yapılan açıklamada uçakta bulunanların 214’ünün Rus, 3’ünün Ukraynalı olduğu kaydedildi.
ENKAZA ULAŞILDI
Enkaz alanındaki askeri bir subayın açıklamasına göre, şu ana kadar yapılan arama kurtarma çalışmalarında, 100 kişinin cesedi çıkarıldı. Yolculardan 138'inin kadın olduğu belirtilen uçakta bulunan 17 çocuktan 5'inin cesedine ulaşıldığı duyuruldu. Mısırlı subayın "henüz herhangi bir ses duymadık, ancak iki üç kişi de olsa canlı çıkarmayı umut ediyorum." dediği bildirildi.
Mısır Başbakanı Şerif İsmail'in içişleri, havacılık, sağlık, turizm ve sosyal çalışma bakanlarıyla gerçekleştiği toplantıyı bitirdiği açıklandı. Başbakanın toplantı sonrası başkent Kahire'ye yaklaşık 5 yüz kilometre mesafede olan uçağın enkazının bulunduğu Ümmü Hasira dağına doğru hareket ettiği vurgulandı.
UÇAĞIN KARAKUTUSU BULUNDU
Öte yandan yapılan çalışmalar sonucu, uçağın karakutusunun bulunduğu duyuruldu. Olayla ilgili Mısır'ın soruşturma başlattığı ifade edildi. Mısır'da bir hafta boyunca oynanacak futbol maçlarından önce bir dakika saygı duruşunda bulunma kararı verildi.
Ayrıca İsrail'den "Rusya'nın izin vermesi halinde uçağın düşüş nedenini araştırabileceği" açıklaması geldi. Rusya'da ise yarın yas günü ilan edildi.
SİNA ÇÖLÜ ÜZERİNDE DÜŞTÜ
Mısır'dan Rusya'ya giden Rus Metrojet Havayolları'na ait yolcu uçağı havalandıktan 23 dakika sonra Sina Yarımadası'nda düştü. Mısırlı yetkililer içinde 17'si çocuk 224 kişinin bulunduğu uçağın yerini tespit etti.
Mısır’ın turizm merkezi Sharm-el Şeyh’ten havalanan ve içinde 224 yolcu ve mürettebatın bulunduğu Rus Metrojet (eski adı Kolavia) Havayolları'na ait Airbus A321 tipi bir yolcu uçağıyla radar teması kesildi. Uçakla son temasın Sina Çölü üzerinde, kalkıştan 23 dakika sonra kurulduğu bildirildi.
Bölgede başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında A321'in enkazına rastlandı. Mısırlı yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçağın ülke hava sahasını terk etmek üzere olduğu ve Türk Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçmesi gerektiği bölgede temasın kesildiği bildirildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri ise Rus uçağının Türk hava sahasına girmediğini belirtti.
İŞTE O UÇUŞ
Eski adı Kolavia olan Rus Metrojet Havayolları'na ait 18 yaşındaki Airbus A-321 tipi yolcu uçağında 217 yolcu ve 7 mürettabat bulunuyordu. Uçakla irtibat kesildiği anlarda uçağın 1,8 km hızla alçalmakta olduğu ve uçağın motorunda yaşana tekink bir arızanın uçağın düşmesine yol açmış olabileceği gelen bilgiler arasında... Ayrıca uçağın düştüğü sırasa 9 kilometre yükseklikte olduğu da belirtiliyor.
Rus charter yani tarifesiz hava taşımacılığı yapan Metrojet şirketine ait A321 tipi uçağın EI-ETJ tescilli ve 1997 yılında imal edildiği açıklandı.
MISIR: UÇAĞIN PARÇALARI SİNA ÇÖLÜ'NDE TESPİT EDİLDİ
Mısır hükümeti Rus uçağın Sina'nın merkezinde düştüğünü doğruladı. Mısır hükümetinin resmi açıklamalarına göre, Başbakan Şerif İsmail uçağın düşmesinin ardından kriz komitesini çağırdı. Rus yolcu uçağının parçaları Mısır'da bulunan Sina Yarımadası'nın merkezinde bulundu Şarm El Şeyh'den St. Petersburg'a uçan uçağın radardan kaybolduğu bildirildi. "Youm 7" portalında yer alan habere göre, Mısır güvenlik kuvvetlerinin olay yerini incelemeye aldığı ve Sina'nın kuzeyinde bulunan El Ariş kentinden 20 ambulansın gönderildiği belirtildi.
RUSYA: UÇAK İLE İLGİLİ ARAŞTIRMAYA BAŞLANDI
Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Mısır'da bulunan Rusya Büyükelçiliği yetkililerinin Rus uçağının durumunu araştırmaya başladıklarını bildirdi.
Zaharova, "Rusya Büyükelçiliği yetkilileri 'Kogalımavia' Rus havayolu şirketine ait uçağın durumunu araştırıyor. Kesin bilgi elde edildiğinde basına açıklama yapılacak" dedi.
KAYBOLAN UÇAĞIN PİLOTU KAHİR'DE İNİŞ YAPMAYI TALEP ETTİ
Şarm El Şeyh'den St. Petersburg'a giden uçağın pilotu kalkışın ardından rotasını değiştirmeyi teklif etti ve teknik sorunlardan dolayı Kahir'de iniş yapmayı talep etti.
Şarm El Şeyh havalimanından yapılan açıklamada, "Uçağın kalkmasının ardından pilot bağlantıya geçti ve teknik sorunu bildirdi. Rotayı değiştirmeyi ve Kahir havalimanında iniş talep etti. Daha sonra bağlantı koptu" denildi.
YOLCULARIN TAMAMNI RUS
Govarit Moskova’ radyosu Kahire Rus Büyükelçisi’ne dayandırarak verdiği haberde Mısır semalarında düşen 9268 sefer sayılı "Kogalymavia" uçağında bulunan bütün yolcuların Rus vatandaşı olduğunu açıkladı.
DÜŞEN UÇAK ONUR AIR’DE UÇTU
Şarm-el Şeyh’ten kalktıktan 23 dakika sonra Sina Çölü’nde düşen Rus Metrojet Havayolları’nın EI-ETJ tescilli uçağının, 9 yıl boyunca Onur Havayolları’nda uçtuğu ortaya çıktı.
Eski adı Kolavia olan Metrojet, 2009 yılında, Onur Havayolları’nın da sahibi olan Cankut Bagana tarafından kuruldu. Havayolu, kuruluşu sırasında iki Airbus A320 tipi uçağı da Onur Air’den kiralamıştı. Rusya’da charter olarak adlandırılan tarifesiz seferler yapan şirket, 2014’te adını ‘Metrojet’ olarak değiştirdi. Halen havayolunun filosunda 5 adet A321 ile iki adet CRJ200 tipi toplam 7 uçak bulunuyor.
Sina Çölü’nde düşen Airbus A321 tipi uçak, 1997 yılında imal edildi. İlk uçuşunu 9 Mayıs 1997’de yaptı. ILFC finansal kiralama şirketine ait olan uçak, 2003 yılında Onur Havayolları tarafından kiralandı. 220 koltuklu A321, TC-OAE tescili ile 2012 yılına kadar uçtu. Daha sonra 663 imalat numarasına sahip uçak Kolavia tarafından kiralandı. Rus tescili EI-ETJ oldu.
UÇAĞIN TERÖRİSTLER TARAFINDAN VURULMA İHTİMALİ YOK
Mısır hükümeti yaptığı açıklamada, Shram el-Sheikh’den havalanıp St. Petersburg’a giden Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El Ariş’e yaklaşık 100 km uzağa düştüğünü açıkladı.
"Uçağın teröristler tarafından vurulma ihtimali yok" Sky News Arabia Mısır'daki kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bulunan teröristler tarafından vurulma ihtimalinin olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63