Denktaş son yolculuğuna uğurlandı..

Denktaş son yolculuğuna uğurlandı..

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Parkı’nda dualar ve gözyaşlarıyla toprağa verildi.


Tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde Cuma gecesi vefat eden KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanan Rauf Denktaş’ın naaşı, Selimiye Camii’nde kılınan canaze namazının ardından Girne kapısına, oradan da Şehitler Abidesi ve Meclis önünden izlenen güzergahtan Kuzey Kıbrıslı askerlerin çektiği top arabasıyla yaklaşık iki saat süren bir yürüyüş sonrası Cumhuriyet Parkı’na getirildi.On binlerce Kıbrıslının Denktaş’ı yalnız bırakmadığı cenaze töreninde alkışlarla, dualarla ve gözyaşlarıyla dev Kuzey Kıbrıs bayrağı açılırken, Denktaş’ın tabutuna karanfiller atıldı.


Cumhuriyet Parkı’na gelen Rauf Denktaş’ın naaşı önce bir platforma konuldu ve ardından saygı duruşunda bulunuldu.


Denktaş defnedilirken kırmızı bir örtü çekildi. Naşının mezara indirilmesinin ardından ilk toprağı oğlu Serdar Denktaş attı.


Rauf Denktaş’ın defnedilmesi esnasında güçlükle atakta duran eşi Aydın Denktaş, oturduğu sandalyeden kalkarak son kez veda etmek için Denktaş’ın mezarının başına gelerek kırmızı karanfiller attı.


Rauf Denktaş’ın mezarına Hala Sultan Tekkesi'nden, oğlu Raif Denktaş'ın mezarından ve anavatan Türkiye’den olmak üzere üç ayrı noktadan toprak getirilerek, mezara konuldu.


Bu arada, CHP Lideri kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan üst düzey katılımların olduğu cenaze töreninin sonuna kadar Denktaş ailesini yalnız bırakmadı.


Denktaş’ın defnedildiği Cumhuriyet Parkı'na daha sonra bir anıt mezar yapılacak. Aynı zamanda müze olması da dtüşünülen anıt mezar için yapılacak proje, düzenlenecek yarışmayla belirlenecek.


TABUTTAN AYRILAMADI 


Dün üniversitede yapılan törende "Sen rahat uyu, çocuklarına kavuştun. Diğer çocukların bana emanet. Bana bıraktın onları. Evelallah bakacağım senin istediğin gibi canım... Canım, bir tanem. Tam 67 senelik kocam...'' sözleriyle herkesi gözyaşlarına boğan Aydın Denktaş, cenaze namazı öncesi Rauf Denktaş'ın tabutundan ayrılamadı. Gözyaşları içinde dakikalarca tabuta sarılan Aydın Denktaş, oğlu Serdar Denktaş tarafından zorlukla uzaklaştırılabildi.


Serdar Denktaş ise, babası Rauf Denktaş'ın cenazesiyle bir kez daha KKTC ve Türkiye'yi birleştirdiğini söyledi.

 

RUM KESİMİNDEN BİLE TOPRAK GETİRİLDİ

 

Denktaş'ın mezarı için üç ayrı noktadan toprak getirildi. Rum kesimindeki Hala Sultan Tekkesi'nden, oğlunun mezarından ve anavatan Türkiye'den toprak getirildi. Denktaş vasiyetinde oğlunun mezarının yanına defnedilmek istemişti.

 

TARİHİ KALABALIK

 

Denktaş'ın tarihi cenaze törenine katılmak için binlerce vatandaş, cenaze namazının kılındığı Selimiye Meydanı ile Sarayönü, İnönü Caddesi ve Girne Kapısı önünde meydanları doldurdu.

 

Yol boyunca ve özellikle Sarayönü Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaş, Denktaş'a son görevlerini yerine getirebilmek için cenaze arabasının geçişini bekledi. Zaman zaman alkış tutan kalabalık, ellerindeki kameralarla da anı görüntülemeye çalıştı.

 

Selimiye Cami ve etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken, cami avlusuna sınırlı sayıda kişinin girmesine izin verildi. Binlerce vatandaş cami etrafında toplandı.

 

Töreni Türk basının yanı sıra, Kıbrıs Rum kesiminden gelen Rum gazeteciler de takip etti.

 

Tören nedeniyle Lefkoşa Surlariçi bölgesi trafiğe kapatıldı. Lefkoşa'da, yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere, üzerinde ''unutmayacağız'' yazılı Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın posterleri ile Türk ve KKTC bayrakları asıldı.

 

'SEVEMEZ KİMSE SENİ...'

Denktaş için ''Tüm Türk Ulusunun ve Halkımızın Başı Sağolsun. Sizi Asla Unutmayacağız'' ve ''Seni ve Cumhuriyeti Sonsuza Dek Yaşatacağız'' yazılı pankartlar açan, ellerinde Türk ve KKTC bayrakları ve Denktaş posterleriyle çoluk çocuk, genç yaşlı meydanda toplanan vatandaşlara, Lefkoşa Türk Belediyesi de Girne Kapısı'nda kurduğu çorba çeşmesiyle soğuk havada ikramda bulunuyor.

 

Denktaş'ın naaşının Selimiye Camii'ne götürüldüğü yol üzerinde duvara, üzerinde ''Şehit abime, babama, dedeme selam söyle başkanım'' ve ''Sevemez hiç kimse seni benim sevdiğim kadar'' yazılı dövizler dikkati çekti.

 

Yol boyunca Denktaş'ın naaşı üzerine zaman zaman karanfil de atıldı.

 

ANKARA KIBRIS'TA

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki genel başkanlar Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DSP Genel Başkanı Masum Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Alparslan Türkeş'in oğulları MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, AK Parti Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş ve törene iştirak eden partilerin diğer yöneticeleri katılıyor.

 

Cumhurbaşkanı Gül, Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş'a taziyesini sunarken Aydın Denktaş başını Cumhurbaşkanı'nın göğsüne yasladı.

 

SABAHA KADAR NÖBET TUTULDU

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda dün katafalka konan Rauf Denktaş'ın naaşı önünde halkın sabaha kadar saygı geçişi sürdü. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın çocukları ve torunları da taziyeleri kabul etti.

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın tabutu başında hem askerler hem de üst düzey devlet görevlileri tarafından saat 09.30'a kadar ihtiram nöbeti tutuldu.

 

İŞ YERLERİ KAPALI

 

Bu arada, vefat ilanları nedeniyle Kıbrıs gazeteleri 100 sayfanın üzerinde yayımlandı.

 

Ayrıca yas nedeniyle, resmi kurum ve kuruluşlarla, tüm resmi ve özel okullar da bugün kapalı.


Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2012, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63