'Duygusal refleksleri anlayışla karşılıyoruz'

'Duygusal refleksleri anlayışla karşılıyoruz'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Twitter'a erişim engelinin kaldırılması kararına ilişkin, "Mahkemenin kararı sonucunda duygusal refleksler olabilir. Bunları anlayışla karşılıyoruz" dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Erdoğan'ın Twitter kararını "gayri milli" sözüyle değerlendirmesine "Gayrımilli değil, evrensel" diye yanıt verdi.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yüksek Mahkemenin Twitter'a erişim engelinin kaldırılması kararına karşı yapılan eleştirilere ilişkin, "Mahkeme bir karar vermiştir. Bu kararın sonucunda da bu tür duygusal bir takım refleksler olabilir. Biz bunları anlayışla karşılıyoruz" dedi.


Kılıç, seçim sonuçlarına itirazlar hakkında, "Yüksek Seçim Kurulunun ne karar vereceğini bilmiyoruz. Böyle bir karar çıkarsa ve Anayasa Mahkemesine de başvuru olursa arkadaşlarımız oturur buna karar verir" diye konuştu.


Kılıç, sözlerine şöyle devam etti;


"Yasa koyucunun iradesidir, istediği zaman istediği değişikliği yapabilir, o değişiklik nasıl olacaksa biz de ona göre hakerekt ederiz. Anayasada açıkça AYM'ye birerysel başvuru yapılmadan önce bütün hukuk yollaırnın tüketilmesi gerekir. AYM bu sürecin bitmnesini öngörmeyebilir, beklemeyebilir. Sınırdışı eidlmekte olan bir insanın sınırdaki iken İdare Mahkemesi'ne başvurup buradan karar istemesi uzun bir süreci gerektirir, böyle bir durumda AYM ya da AİHM'e bu tür başvurular yapılır ve bu süreç beklenmeyebilir. Kanun yollarının tüketilmeden bu davaların görüşülmesi yapılır.


Haber alma özgürlüğü gibi olan böyle bir kkonuda telafisi imkansız şeylerin doğmaması için böyle bir uygulama yapılabilir.


AYM, 25 Mart'ta toplandı, saat 09.30'dan 12'ye kadar bütün kurul bu konuyu enine boyuna görüştü ve bu karar çıktı. Öğlen ara verdiğimizde televizyonlarda 15. İdare Mahkemesi'nin yürütümeyi durdurma kararı verdiği öğrendik, biz de aldığımız kararı uygulamadık. 1 hafta bekledik, ancak İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın uygulanmaması nedeniyle AYM bu kararı uygulamak zorunda kaldı, oybirliğiyle alındı bu karar."


Kılıç, YouTube ile ilgili intikal etmiş bir dava olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili herhangi bir düşüncem, kararım yok. Bunlar benim dışımda konuşulan şeyler." dedi.


Gayri milli değil evrensel


Kılıç, Başbakan Erdoğan'ın Twitter kararını 'gayri milli' olarak değerlendirmesiyle ilgili "Biz evrensel hukuku uygulamak zorundayız. Verilen kararların, dini, milliyeti yoktu. Temel hak ve özgürlükler evrensel değerdir, bu kararlar gayrımilli diye tanımlamak yanlıştır, saygıyla karşılıyorum" şeklinde konuştu.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, seçim sonuçlarına itirazlar hakkında, "Yüksek Seçim Kurulunun ne karar vereceğini bilmiyoruz. Böyle bir karar çıkarsa ve Anayasa Mahkemesine de başvuru olursa arkadaşlarımız oturur buna karar verir. Bir ülkede sistem çalışıyorsa bundan endişe etmemek lazım. Çeşitli itirazlar olabilir, çeşitli yanlışlıklar olabilir, ancak görünen o ki sistem çalışıyor. Bununla ilgili kurullar, kurumlar, görevini ve gereğini yerine getiriyor. Böyle bir durumda herhangi bir endişeye kapılınmaması gerektiğini düşünüyorum" dedi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66