İran hakkında önemli iddia!..

İran hakkında önemli iddia!..

Bakü’de tutuklanan üç Azeri vatandaşının, İsrail büyükelçisini ve bir Yahudi okulunda görev yapan iki kişiyi öldürmek için İran istihbaratından para aldığı iddia edildi.  


Azeri ve Rus basınının ortaya attığı iddiaları derleyen Ynetnews.com'un haberine göre, geçtiğimiz hafta Bakü'de tutuklanan üç kişinin ana hedefi İsrail’in Azerbaycan Büyükelçisi Michael Lotem’di. Büyükelçiliğe saldırı hazırlıklarını içeren planlar, 2008 yılında öldürülen Hizbullah lideri İmad Mugniyeh’in ölüm yıldönümünden üç hafta önce ele geçirildi.


Azeri yetkililer, planlanan suikastların, Mossad tarafından öldürüldüğüne inanılan Mugniyeh’in intikamını almayı amaçladığını düşünüyor.


Yakalanan üç kişinin, İranlı nükleer fizikçilere düzenlenen suikastlara misilleme yapmayı planladıkları ve Ohr Avner Chabad Yahudi okulunda görevli bir öğretmen ve bir hahamı hedef seçtikleri belirtildi. 


Söz konusu tetikçilerden ikisinin Rasim Aliyev ve Ali Huseynov olduğu ve İran istihbaratıyla temas halinde bulunan Balagardaş Dadaşov’dan talimat aldıkları ifade edildi. Aynı kişiler, Dadaşov’dan suikastlarda kullanılacak keskin nişancı tüfeği, silah ve patlayıcı aldığı belirtildi.


ABD ve İsrail’in nükleer programını engellemeye çalıştığı İran’ın, son iki yılda beş nükleer fizikçisi suikasta uğradı. En son suikast, 11 Ocak günü Tahran’da Mustafa Ruşen’e düzenlendi. Natanz Uranyum Zenginleştirme Tesisi'nde görevli olan Ruşen bombalı saldırıda hayatını kaybetti.


ADAM BAŞI 150 BİN DOLAR     


Suikastçıların, Büyükelçi Lotem’in öldürülmesi için adam başı 150 bin dolar alacakları öne sürüldü.


Azeri haber ajanslarına göre, bugün 60’larında olan ve 1995 yılından beri cinayet, adam kaçırma ve silah kaçakçılığı gibi suçlardan aranan Dadaşov, ilk önce Irak’a kaçtı ardından İran’a geçti. İran’ın, suçluların ülkelerine iade edilmesi anlaşmalarına dahil olmadığı için Dadaşov’un bu ülkeden sınır dışı edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.


İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gants, suikast planlarının ortaya çıkmasından saatler önce yaptığı açıklamada, Hizbullah’ı İsrail veya Yahudi hedeflere saldırmaması konusunda uyarmıştı.


İsrail güvenlik yetkilileri de Avrupa’dan Hizbullah’ın olası eylemlerine karşı güvenlik önlemlerini artırmalarını talep etti. (Mynet) 
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63