İstihbarat eski Başkanından ŞOK açıklamalar!

İstihbarat eski Başkanından ŞOK açıklamalar!

Genelkurmay İstihbarat eski Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Uludere’de 34 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan operasyonda asıl hedefin TSK olduğunu açıkladı.Bu acı olayın ardından PKK’ya karşı yürütülen operasyonların durduğunu ve yapılmadığının; hükümetle terör örgütü arasındaki pazarlıkların bu süreçten sonra hızlandığının altını çizen Pekin, “O bölge kaçakçılık bölgesi. Böyle bir terörist hareketin olmayacağı belliydi. Sonrasında bütün operasyonlar durduruldu. Devlet Kürt vatandaşlar nezdinde itibarsızlaştı. TSK yanıltıldı.” dedi.


Pekin, bombardımandan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün haberdar olduğunu da kaydetti: “Bu tür olaylarda Harekat Başkanı, uçaklar kalkmadan 15 dakika önce Başbakanı arar. Bilgi verir. Bu olayda da Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na bu bilgi verilmiştir.”


PKK’ya özerklik sözü verildi


Zaman’ın haberine göre İsmail Hakkı Pekin, kaçakçıların arasında PKK’lı Bahoz Erdal’ın olduğu yönündeki yanlış istihbaratın, ABD ya da MİT kaynaklı olduğunu bildirdi.
Eski istihbaratçı, “KCK’yı MİT kurdurmuş olabilir.” derken, AKP hükümetinin PKK’ya özerklik sözü verdiğini savundu.
Erdoğan’ın başkan olması halinde, Abdullah Öcalan’ı serbest bırakacağını iddia etti. 2010’da dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner’le yaptığı bir görüşmeyi anlatan emekli Korgeneral, “Bana ‘Kürtler bizim topraklarımızda eninde sonunda ülke kuracaklar. Alacağımız tedbirlerle bu devletin kuruluşunu uzatabiliriz. Ve bu süre zarfında dünyada yeni gelişmeler olabilir, farklı bir konjonktür ortaya çıkabilir’ demişti.” ifadelerini kullandı.


Savcı Kiraz olayı, AKP ve MİT’in tezgahı


Berkin Elvan davasına bakan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın DHKP-C tarafından şehit edilmesini de yorumlayan Pekin, çok çarpıcı iddiada bulundu: “Genel olarak terör olaylarından AKP iktidarı faydalanıyor. Bu olayı da MİT ve AKP tezgahlamış görüntüsü var.” Emekli Korgeneral, bu tür olayların bir hafta içinde aydınlatılamaması halinde, arkasında devletin kendisinin aranması gerektiğini kaydetti.


Tahşiye raporu Gülen’in konuşmasından önce bize geldi


Emekli Korgeneral Pekin, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nın 13 Mart 2009’da kuvvet komutanlıklarına gönderdiği Tahşiyeciler Raporu ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.


Pekin, hazırlanan Tahşiyeciler raporlarının Fethullah Gülen’in konuşmasından daha önceki bir tarihe ait olduğunu açıkladı. Pekin, “Tahşiyecilerle ilgili MİT’ten Genelkurmay’a istihbarat geldi. Ben de İstihbarat başkanı olarak, konuyu özetleyip kuvvet komutanlıklarına yayımladım. Bizim zaten böyle bir istihbarat toplama yetkimiz yok. Tamamıyla MİT’in çalışmasıdır. MİT’ten bize gelen rapor da Fethullah Gülen’in yaptığı konuşmadan önceydi.” dedi.


Zaman


Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63