NATO Rusya işbirliği askıda

NATO Rusya işbirliği askıda

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğinin askıya alınması kararlaştırıldı.


NATO dışişleri bakanları tarafından yayımlanan açıklamada, askıya alma kararına rağmen NATO-Rusya Konseyi’nde kriz konusunda görüş alışverişine olanak tanımak amacıyla büyükelçiler ve üst düzeyde siyasi diyaloğun devam edebileceği belirtildi.


Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiği, Avrupa-Atlantik Ortaklığı’ndaki ilke ve taahhütlerine aykırı şekilde hareket ettiği belirtilen açıklamada, işbirliğinin temelini oluşturması gereken güvenin ciddi şekilde ihlal edildiği vurgulandı.


Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik yasa dışı askeri müdahalesini kınama konusunda NATO dışişleri bakanlarının birleştiği kaydedilen açıklamada, "Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ve gayriresmi ilhak girişimini tanımıyoruz" denildi.


NATO açıklamasında, Rusya’ya uluslararası hukuka uyum bağlamında derhal adım atması ısrarla tavsiye edildi.


Tüm devletlerin, uluslararası alanda tanınmış sınırları içindeki egemenliklerine, siyasi bağımsızlıklarına ve toprak bütünlüklerine destek olunduğu kaydedilen açıklamada, "Demokrasiye, insan haklarına, azınlıklara ve hukuk devletine sıkı şekilde bağlı, bağımsız, egemen ve istikrarlı bir Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliği açısından kilit öneme sahip" denildi.


Toplantıda, Doğu Avrupa’daki NATO ortaklarıyla işbirliğinin artırılmasına yönelik bir dizi önlem kararı alınırken, İttifak’a yönelik herhangi bir tehdide karşı uygun takviye ve görülür güvence sağlanmaya devam edilmesi kararı alındı.


Askeri faaliyetleri azaltma çağrısı


NATO-Ukrayna Komisyonu'nun açıklamasında, bu iki adımın yanı sıra Rusya’dan Kırım’daki askerlerinin sayısını kriz öncesi seviyeye düşürmesi ve bu birliklerin üslerine dönmesinin sağlanması, Kırım’ın yasa dışı ve gayrimeşru ilhakına yönelik karardan dönülmesi, Ukrayna’da yeni saldırgan girişimlerden kaçınması, Kırım Tatarlarının da dahil olduğu Ukrayna halkının haklarına saygı göstermesi istendi.


Ukrayna’ya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) misyonu gönderilmesine destek olunan açıklamada, Ukrayna silahlı kuvvetleri, provokasyon karşısındaki cesareti, disiplini ve itidali nedeniyle övüldü.


Açıklamada, Ukrayna ile iş birliğinin artırılacağı ve savunma reformlarının teşvik edileceği vurgulandı.


NATO, Ukrayna’daki bağlantı ofisini de uzmanlarla güçlendirme kararı aldı.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 06:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66