'Soykırım tasarısı Türkiye'ye darbe'

'Soykırım tasarısı Türkiye'ye darbe'

Ermeni yanlısı Kongre üyelerince ABD Temsilciler Meclisi'ne “soykırımı” tasarısı sunması “Türkiye'ye darbe” olarak yorumlandı. Financial Times gazetesi, tasarıyı ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti öncesi ikili ilişkiler için “test” olarak nitelendirdi.

Financial Times gazetesi, “Katliama ilişkin girişim Türkiye'ye darbe” başlıklı haberinde Kongre üyelerince Osmanlı döneminde gerçekleştirilen Ermenilerin “katlımanı”nın “soykırım” olarak tanımlanan bir tasarıyı sunduklarını belirterek, “Girişimin ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti öncesi ABD'nın Ankara ile ilişkileri için bir test olması beklendiği”ni yazdı.

Tasarının başlıca sunucularından demokrat Kongre üyesi Adam Schiff'in, Temsilciler Meclisi'nin 77 üyesinden destek sağlandığını söylediğine işaret eden gazete, Schiff'in bir kez daha Obama'yı “öldürmeleri soykırım olarak tanımlamaya çağırdığını kaydetti. Financial Times söyle devam etti:

“Türk diplomatları, ABD'ye, böyle bir tasarının ABD-Türk bağlarını tehlikeye atacağını ve Sayın Obama'nın bu yöndeki bir açıklamasının daha da büyük bir etkisi olacağı uyarısını yaptı.” (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2009, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER