Suriye'yi kuraklık tehdit ediyor

Suriye'yi kuraklık tehdit ediyor

Dünya Gıda Programı Suriye'nin Halep, İdlib ve Hama şehirlerinde kuraklık yaşanabileceği uyarısında bulunarak, bölgeye insani yardım malzemesi götürülmesi gerektiğini açıkladı.


Dünya Gıda Programı (WFP) Suriye'nin Halep, İdlib ve Hama şehirlerinde kuraklık yaşanabileceği uyarısında bulunarak, bölgeye insani yardım malzemesi götürülmesi gerektiğini açıkladı.


WFP Sözcüsü Elisabeth Byrs, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, eylül ayından itibaren bölgedeki yağışların yıllık ortalamanın yarısından daha az gerçekleştiğine dikkati çekti.


WFP analistlerine ve hazırlanan rapora göre, bu durumun tahıl hasadını etkileyeceğine işaret eden Byrs, yağmur sezonunun mayıs ayının ortasına kadar devam edeceğini ancak durumun değişmesinin beklenmediğini kaydetti.


Suriye'nin geçen yılki tahıl ihtiyacının 5,1 milyon ton olduğunu belirten Byrs, ülkede bu yıl üretilmesi beklenen tahılın ise 1,7-2 milyon ton arasında bulunduğunu kaydetti.


Canlı hayvan ve diğer tarımsal geçim kaynaklarının da kuraklıktan etkileneceğine işaret eden Byrs, "Kuraklık milyonlarca insanın yaşamını riske atabilir" dedi.


Kuraklıktan en çok Halep, İdlib ve Hama'da yaşayan insanların etkileneceğine dikkati çeken Byrs, çatışmalar nedeniyle bölgedeki sulama kapasitesinin de tahrip olduğunu belirtti.


Dünya Gıda Programı'nın, yerinden edilen Suriyelilere yardım için nisan ayından haziran ayına kadar 306 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu da bildiren Byrs, kaynak yetersizliği nedeniyle mart ayında dağıttıkları yiyecek oranını yüzde 20 azaltmak zorunda kaldıklarını kaydetti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66